Továbbra is növekedés jellemzi a világgazdaságot, a jövővel kapcsolatban azonban egyre több a bizonytalanság és a kockázat az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb kiadványa szerint. A cég elemzői szerint idén folytatódik a magyar gazdaság lendületes növekedése, de jövőre lassulhat a gazdaság dinamikája.
Magyarországon a növekedést a belső kereslet, a lakossági fogyasztás is támogatja, a banki hitelezés beindult, az ipari termelés az autóipar dominanciájával folyamatosan erősödik. A növekedés lendülete jövőre több ok miatt is gyengülhet, a mostani uniós támogatások kifutása például visszafoghatja a beruházásokat – fejtette ki a vezető elemző.
A nemzetközi helyzetet elemezve az erő háborújaként jellemezte a Donald Trump amerikai elnök által meghirdetett gazdasági programot, melynek szerves része az Egyesült Államok kereskedelmi háborúja. A szakértő azt mondta, az elemzések alapján úgy látszik, kitart a dinamikus bővülés, mert a vállalatok stabilan működnek és a monetáris gazdasági stimulusok is elérték a gazdaságot, amit kiegészít az év elején a cégeknek adott adókedvezmény. Ez a jövő év elejéig tarthat ki. Az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborújában a hatás egyelőre úgy fest, hogy 100 milliárd dollárnyi árura vezettek be kölcsönösen vámokat. A GDP-növekedésre egyelőre egyik országban sincs ennek hatása, de ennek káros hatása, hogy növeli a bizonytalanságot a világban. A brókercég szerint rövid távon a részvénypiacon további emelkedés várható a tengerentúlon.
Európáról elmondta, hogy a kontinens gazdaságát mostanában visszafogott növekedés jellemzi. Az Európai Központi Bizottság most vezeti ki eszközvásárlási programját, míg a kamatemelési ciklusát csak szeptemberben kezdi meg – hívta fel a figyelmet Holecz Noémi. Hozzátette, hogy a gazdaságra egyelőre komoly hatást fejt ki az olasz költségvetés problémája, a görög finanszírozhatóság és az amerikai kereskedelmi háború, valamint a Brexit.



