Azzal, hogy Magyarországot felminősítette az S&P, a nemzetközi hitelminősítő elismerte: a magyar gazdaság jó úton halad - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szombaton Kecskeméten, az 54. Közgazdász Vándorgyűlésen.
A miniszter emlékeztetett arra: Magyarország adósbesorolásának felminősítésével az S&P elemzői elismerték, hogy a magyar gazdaság átalakítása sikeres volt, a gazdasági növekedés stabilizálódott, az államadósság csökkent és az államadósság belső szerkezete javult.
Varga Mihály kiemelte: a gazdaságban azonban a termelékenységet és a hatékonyságot javítani kell a jövőben. A miniszter szerint van még tennivaló a termelékenység növeléséért, hiszen a visegrádi négyek közül a leggyengébben áll Magyarország.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az ország előtt álló egyik új kihívást a munkaerőpiacon jelentkező gondok jelentik. Az nagyon kedvező, hogy a munkanélküliségi ráta a 2010-es 11,8 százalékról napjainkra már 5 százalékra esett vissza, amivel "mélyen" az uniós átlag alá került Magyarország, de a munkaadók most arról panaszkodnak, hogy a munkaerőpiac a munkaerőkeresletet nem képes betölteni.
Varga Mihály rámutatott: a 10 legkeresettebb szakmai csoport között van nagyon magasan kvalifikált, de alacsony képzettséget igénylő szakma is. Elmondta: mintegy 100 ezer betöltetlen állás van jelenleg az országban, ebből 50 ezret a piaci szférában tartanak számon.
Kiemelte: felül kell vizsgálni a közfoglalkoztatást, a szakképzési rendszert, a bejárási költséget csökkenteni kell, az albérleti költségeket is támogatni lehet. Rámutatott: a munkaerőhiány földrajzilag nagyon egyenetlenül oszlik el.
Varga Mihály kiemelte: ez az első tanév, amely a duális képzés jegyében indult el. A miniszter megerősítette: a szakképzési rendszer bevezetésére szükség volt, mert mint mondta, a német és az osztrák képzés is azt mutatja, hogy már 10 éves kortól ki lehet választani a gyerekeket a különféle szakmákra és a jövőben gyorsabban kell majd alkalmazkodni a változó munkaerőpiaci igényekhez. A szakképzés átalakításában a kormány "szoros" szövetségese a Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara - mondta a miniszter.
Elismerte: nagy bérnyomás nehezedik majd a jövőben a hazai vállalatokra, a termelékenység növelésében előrébb vagyunk, mint a bérekben.
A miniszter összegzésében még egyszer utalt arra: a felminősítés hozamcsökkentést fog hozni már a közeljövőben. Mint mondta, bízik abban, hogy Magyarország sérülékenysége tovább csökken a jövőben, az államadósság ugyanis régiós összevetésben még magas.
A jövőben az alacsony termelékenységre, a munkaerőpiacon a területi különbségek kiegyenlítésére, a szakképzett munkaerő hiányának mérséklésére kell koncentrálni - mondta a nemzetgazdasági miniszter.
Hornung Ágnes: A felminősítésnek itt volt már az ideje
A hitelminősítő ezzel elismerte az adósságok csökkenő tendenciáját, de azt is, hogy mostanra átalakult az adósság szerkezete - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára az M1-en.
Mind a külföldiek kezében lévő adósság aránya, mind a deviza aránya a teljes adósságon belül lecsökkent - tette hozzá.
A további szempontok között szerepelt a gazdaság növekedése, amely stabil, 2,5 százalékos pályán mozog, és a külső finanszírozási pozíciók, amelyek pozitívak - mondta az államtitkár.
Az S&P péntek este Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi „BB plusz/B" szintről ĐBBB mínusz/A-3"-ra emelte.
A „BBB mínusz" hosszú futamú besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.



