Uniós összefogást sürget a földművelési tárca a talaj megóvásáért

Agrárium

Gazdaság
  • 2017.06.22. - 01:53

A termőtalaj eddiginél fokozottabb védelmét kezdeményezi a magyar agrártárca az unióban, mert egyre több országban okoz gondot a talaj termőképességének csökkenése – jelentette ki tegnap Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Budapesten.

Hozzáfűzte: a termőtalajok védelmét és az uniós szabályozó, valamint támogatási rendszereket, továbbá a talaj tápanyagtartalmával összefüggő kérdéseket az eddiginél jobban össze kellene hangolni. Hozzátette: nem helyes az a szemlélet, hogy a támogatások általában csak mennyiségi alapon járnak a gazdálkodóknak. A támogatásoknál minőségi szempontokat is célszerű érvényesíteni, a talaj esetében is. Szembe kell nézni a klímaváltozás negatív hatásaival, valamint a csökkenő termőterület okozta gondokkal is – tudósított a távirati iroda. Magyarországon jelentősen csökkent a termőterület nagysága, miközben a talaj termőképessége folyamatosan apad, kutatások szerint akár ötven százalékkal is az utóbbi 35 évet tekintve. Pénzes Éva, a talajbaktérium-gyártók szervezetének titkára elmondta: a mezőgazdasági területek hatvan százaléka veszélyeztetett a talajdegradáció miatt.

Reklám