Uhl Antal plébános, címzetes prépost embermentő tevékenységére emlékeztek Budapesten, a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban csütörtökön.
Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára köszöntőjében úgy fogalmazott: Uhl Antal "a jó pásztor rendíthetetlen hitével és szolgáló szeretetével, a saját életét és egzisztenciáját is kockára téve maradt ember az embertelenségben".
A katolikus pap, aki a holokauszt idején a párizsi magyar katolikus misszió vezetőjeként hamis papírokkal mentette a magyar származású zsidókat, a legnehezebb időben is "hű maradt a felebaráti szeretet parancsához és az evangélium tanításához" - mondta.
Felidézte: Uhl Antal mintegy félezer magyar származású zsidót mentett meg a németek által megszállt Párizsba vitt, a magyar állampolgárságot igazoló papírokkal, valamint több százuknak adott szabad mozgást biztosító igazolást arról, hogy a magyar katolikus misszió tagjai. A Gestapo leleplezte és börtönre ítélte, de Magyarországra menekült. A háború végén, 1946-ban pedig a kommunisták állították bíróság elé, amiért felemelte szavát a svábok kollektív bűnöskénti megbélyegzése és kitelepítése ellen.
Latorcai Csaba azt mondta: a 20. századi náci és kommunista diktatúra csak színeiben különbözik egymástól, ezért olyan emlékezetpolitika kialakítására van szükség, amely mindkét elnyomó rendszer bűneinek feltárásával törekszik az általuk okozott látható és láthatatlan sebeket gyógyítani.
A Gulág- vagy az 1956-os emlékév a kormány szándéka szerint hozzájárul "az igazság rendjének helyreállítását szolgáló emlékezetkultúra" kialakításához - tette hozzá.
Szita Szabolcs, az emlékközpont igazgatója azt hangsúlyozta: máig nem eléggé ismert, hogy egyházi emberek milyen áldozatot hoztak a zsidóság megmentéséért, ennek feltárásához még sok munkára van szükség.



