Trump: Mindig szembeszállunk az antiszemitizmussal

Az Egyesült Államok kiáll Izrael mellett - hangsúlyozta az elnök

Külföld
  • 2017.04.25. - 21:59

Az amerikai kormány soha nem marad csendben és mindig szembeszáll majd az antiszemitizmussal - hangsúlyozta kedden Donald Trump amerikai elnök a holokausztra emlékező ünnepségen a Capitoliumban. 

trump holokauszt
Donald Trump beszédet mond a Capitoliumban tartott holokauszt-megemlékezésen. Fotó: CNN.
Az elnök az amerikai Holokauszt Emlékmúzeum kongresszusi emlékünnepségén mondott beszédet. A holokauszt-túlélő néhai  amerikai iró, Elie Wiesel szavait is idézve Donald Trump leszögezte: az Egyesült Államok szembeszáll az antiszemitizmussal és eltiporja az előítéletességet.. 

A beszédben Trump hangsúlyozta: "a holokausztot tagadók bűnrészesek ebben a szörnyűséges gonoszságban és mi soha nem fogunk csendben maradni". "Azt ígérem, hogy szembeszállunk az antiszemitizmussal, kiirtjuk az előítéletet, elítéljük a gyűlöletet. Szemtanúk leszünk és cselekszünk. Az Egyesült Államok elnökeként mindig kiállok a zsidó nép és nagyszerű partnerünk és barátunk, Izrael Állam mellett" - fogalmazott az amerikai elnök, aki szerint  Izrael "a zsidó nép lankadatlan erejének örök emlékműve".

Donald Trump -  aki szokásától eltérően  ezúttal nem szabadon beszélt, hanem felolvasta az általa mondottakat -  szólt az emlékünnepségen jelenlévő holokauszt-túlélőkhöz is, s megbecsülését fejezte ki, hogy emlékeznek a nácik  által  elkövetett rémtettekre.  "Mélyen megindít, hogy a történelem legsötétebb óráit túlélők társaságában vagyok. Az önök jelenléte megszenteltté változtatja összejövetelünket" - fogalmazott Trump. 

Az elnök  köszönetét fejezte ki a II. világháború jelenlévő veteránjainak is, megjegyezve, hogy amerikai katonák szabadítottak fel a náci koncentrációs táborokat. Hozzátette: "áldozatkészségük segített megmenteni a szabadságot a világ számára".     

Az emlékünnepség előtt a Fehér Házban Trump állásfoglalást írt alá, amelyben emlékeztetett a holokauszt borzalmaira és a többi között figyelmeztetett a gyűlöletet szító ideológiák és a közömbösség iránti éberségre, valamint hangsúlyozta az emlékezés szükségességét. "Soha nem szabad felejtenünk" - állt a nyilatkozatban, amely egyúttal az egész  amerikai nép  felszólította, hogy az  április 30-ig tartó emléknapokon emlékezzen a holokauszt áldozataira.       

Merkel kapta az idei Elie Wiesel-díjat

Az amerikai Holokauszt Emlékmúzeum egyébként  a múzeum legrangosabb kitüntetésével, az  idei Elie Wiesel-díjjal Angela Merkel német kancellárt tüntette ki. "Angela Merkel tántoríthatatlan elkötelezettségről tett tanúbizonyságot arra vonatkozóan, hogy a holokauszt emlékének megőrzése elsődleges fontosságú Németország számára" - fogalmazott indoklásában Tom A. Bernstein, a múzeum vezetője.

Reklám