A magyarok csaknem háromnegyede tartja jellemzőnek a hálapénzfizetést Magyarországon, és ötödük szerint nincs is baj a „borítékos” rendszerrel – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából.
A megkérdezettek a készpénzalapú ágazatokat, az építőipart és az egészségügyet tartják a szürkegazdaság által leginkább érintettnek, ezen belül is a hálapénzfizetésre mondták azt, hogy a legelterjedtebb és a leginkább elfogadott. A válaszadók 72 százaléka véli úgy, hogy a hálapénzfizetés jellemző, és 22 százalékuk azt is gondolja, az orvosok és a betegek közötti „borítékos” tranzakció elfogadható. Több mint hatvan százalék találta jellemzőnek a gazdasági életre különböző adókerülő technikák alkalmazását, a feketefoglalkoztatástól a jövedelem eltitkolásán át a kreatív könyvelési trükkökig. A megkérdezettek 65 százaléka tartja szokásos tevékenységnek az adófizetés elkerülését és tizenhat százalékuk szerint ezzel nincs is semmi probléma. Hasonlóak az arányok a csúszópénz elfogadásánál: 64 százalék szerint jellemző, 17 százalék szerint elfogadható. Kevésbé tartják elterjedtnek a munkahelyi eszközök magáncélú hasznosítását, csak 52 százalék szerint jellemző ez a gyakorlat.



