Alig olvadt el a hó, azonnal fellobbantak a tavaszi tarlótüzek, és több erdő is károsodott. A tüzek lakóházakat, mezőgazdasági ingatlanokat, erdőterületeket veszélyeztettek.
Az országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra hívta fel a figyelmet, hogy a hideg tél miatt a szokásosnál is nagyobb mennyiségű elhalt biomassza keletkezett, elsősorban a nem művelt területeken. Ez a száraz aljnövényzet és az avar könnyen meggyulladhat. Ugyanakkor több helyen a tavaszi kerti munkának is nekiláttak, és elkezdték égetni a zöldhulladékot. Az idei évben eddig négyszázharminc szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat, amelyeket csaknem minden esetben emberi gondatlanság okozott, pedig az égetés szabályai egyértelműek. Ilyen például, hogy a külterületi tarló és a vágott növények égetését a munka előtt tíz nappal engedélyeztetni kell a helyi katasztrófavédőkkel. A tüzet sosem szabad felügyelet nélkül hagyni, és mindig megfelelő mennyiségű oltóanyagról kell gondoskodni. Mindig magunknál kell tartani a tűz oltására alkalmas kézi szerszámot, és csak akkora tüzet szabad gyújtani, amekkorát felügyelni tudunk, valamint ha szél van, azonnal el kell oltani a tüzet. Ha az önkormányzatnak nincs külön rendelete a zöldhulladék égetésére, akkor az tilos, Budapesten például sehol sem megengedett. Ha megszegjük a fenti szabályokat, megbírságolhatnak minket, a büntetés húszezertől hatvanezer forintig terjedhet, de külterületen akár félmillió is lehet. Ha tűzoltóknak is be kell avatkozniuk, igen tetemes lesz a bírság: húszezer forintra, de akár hárommillió forintra is büntethetnek minket.



