A magyar kormány vajdasági gazdaságélénkítő programjának nyertes pályázói írtak alá szerződéseket tegnap Szabadkán. A program keretében hazánk harmincmilliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatással és ugyanekkora összértékű hitelkihelyezéssel segíti a vajdasági magyarokat.
A program keretében az idén a mezőgazdaság és az ipar területén jelentős munkahelyteremtéssel járó nagyberuházásokat támogatják. Harminchatan pályáztak, s huszonhárom győztes pályázat született. A beruházás összértéke 26,8 milliárd forint, ebből az állami támogatás mértéke 11,1 milliárd. A nyertes pályázók hétszáz új munkahelyet teremtenek, négyezer családtól és mintegy háromszáz beszállítótól vásárolják majd az alapanyagokat. A pályázatokat az OTP szerbiai leányvállalatától kapott hitelből, magyar állami költségvetési támogatásból és huszonöt százalékos önrészből valósítják meg. A hároméves, 2018-ban záruló programban hangsúlyt helyeznek a mezőgazdaságra, a turizmusra, a kis-és közepes vállalkozások fejlesztésére is. A cél az elvándorlás megállítása.
Szijjártó Péter Belgrádban tegnap arról is beszélt: Budapest nemcsak kéri, hanem követeli, hogy még az idén megnyíljon öt új fejezet a Szerbia és az Európai Unió közötti csatlakozási tárgyalásokon. Szerbia – Ukrajnával ellentétben – oktatási törvényével éppen a kisebbségek jogait erősítette.



