A népszavazás tétje egyfelől az, hogy a választók gátat szabjanak a jogellenes szuverenitáskorlátozásnak, másrészről pedig kiálljanak Magyarország alkotmányos identitása mellett – nyilatkozta lapunknak Szánthó Miklós.
A tagállamok szuverenitása ellen persze az Európai Bizottság már évek óta küzd, lopakodó jogalkotással igyekszik szabályellenesen egyre több, az unióra át nem ruházott hatáskört elvonni a tagállamoktól – mondta Szánthó. A népszavazás tétje tehát, hogy a választók gátat szabjanak a jogellenes szuverenitáskorlátozásnak, és kiálljanak az ország alkotmányos identitása mellett. Ettől függetlenül nem kétséges, hogyha érvényes lesz a referendum, az uniós szervek majd igyekeznek bebizonyítani, hogy szabályaik felette állnak a tagállami alkotmányos rendnek. A hazai „civilek”, baloldali ellenzéki pártok pedig minden bizonnyal választási csalást fognak kiáltani mondvacsinált érvekkel. Bár a baloldali jogászok szerint is igen nehéz lenne bármiféle csalást eszközölni a jelenlegi szabályozás mellett, Szánthó szerint arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy a balliberális oldal a szavazóköri delegált helyek alig ötödét tudta „feltölteni”. Ennek ellenére az MSZP már közölte: „csalásügyi” forródrótot fog üzemeltetni, a Népszava pedig jogi tévedésektől hemzsegő írásban mutatta be előre, hogyan fogják elcsalni a szavazást. Bár a vádak alaptalanok, október 3-án meg fog kezdődni az értelmezési vita.



