Százéves a berlini magyar tanszék

Konferenciával ünneplik az évfordulót

Kultúra
  • 2016.11.18. - 12:51

Konferenciával ünnepli november 18-án és 19-én a Humboldt Egyetem Magyar Irodalom és Kultúra Tanszéke alapításának 100. évfordulóját a Balassi Intézet - Collegium Hungaricum Berlin épületében.

A tanszéket 1916-ban alapította az akkori Frigyes Vilmos Egyetemen Carl Heinrich Becker porosz kultuszminiszter, Klebelsberg Kunó későbbi magyar kultuszminiszter, valamint Gragger Róbert irodalomtörténész. A háborús viszonyok és az ebből adódó nehézségek közepette is fejleszteni tudták a tanszéket, amelyet 1926-ban bekövetkezett haláláig Gragger Róbert vezetett. A jeles tudósnak a tanszéken őrzött hagyatéka nemrégiben vált digitálisan is hozzáférhetővé.

Mint írják, a tudományos élethez és a kultúraközvetítés szélesebb körű gyakorlataihoz egyaránt kapcsolódó hungarológia intézményesülésének jubileuma kitűnő alkalom a szakma történetének felidézésére, valamint jelenének és jövőjének újragondolására is, amelyet az újabb kultúratudományos, inter- és transzdiszciplináris paradigmák tesznek időszerűvé.

A centenáriumi konferencia a szakterület, a német-magyar tudományos együttműködés és a berlini magyar tanszék történetére fog koncentrálni tudomány- és kultúrpolitikai szempontok alapján. A hungarológia történetileg változó keretfeltételeit és feladatait a kortárs felsőoktatás-politikai környezet tükrében és a közös európai gondolkodás jegyében fogják taglalni. A résztvevőket Hammerstein Judit helyettes államtitkár és Györkös Péter, Magyarország berlini nagykövete köszönti. Megnyitó beszédet mond Ulrike Vedder, a Humboldt Egyetem dékánja - olvasható a közleményben.

Reklám