Szász-Kovács Emese bronzérmes a vívó Eb-n

Szilágyi Áron második lett férfi kardban

Sport
  • 2017.06.15. - 15:58

A párbajtőröző Szász-Kovács Emese bronzérmet nyert csütörtökön a grúziai vívó Európa-bajnokságon, Tbilisziben.

Az olimpiai bajnok magyar a szerb Ana Selt 15-9-re, a lengyel Magdalena Piekarskát 15-8-ra verve jutott be a nyolcaddöntőbe, ahol hátrányból visszakapaszkodva, ráadástussal 13-12-re nyert az olasz Giulia Rizzi ellen. A legjobb nyolc között szintén nehéz dolga volt, az utolsó másodpercekben fordította a maga javára az ukrán Olena Krivicka elleni asszót, melyet 15-12-re nyert meg.

A döntőért Violetta Kolobovával csapott össze, de nem bírt türelmes és pontos ellenfelével, akitől 15-13-ra kikapott. Az első három perc elteltével 4-1-re vezetett az orosz vívó, majd a pihenőt követően még nőtt is a különbség, hiába kereste a lehetőségeket Szász-Kovács, Kolobova nem bizonytalanodott el. Aztán a magyar párbajtőröző 3-8-ról felzárkózott 8-9-re, de utána megint az orosz vívó akciói voltak eredményesek. Ugyanez a forgatókönyv ismétlődött az asszó vége felé is: 10-14 után 13-14-re módosult az állás, az utolsó tust azonban Kolobova adta.  

Szász-Kovács Emese - a riói győzelme előtt - tavaly is bronzérmes lett az Eb-n.
Most a magyar küldöttség második dobogós helyét harcolta ki azután, hogy a kardozó Pusztai Liza hétfőn szintén harmadik lett.

Szilágyi Áron ezüstérmes

A kardozó Szilágyi Áron ezüstérmet nyert a kontinensviadalon.

A kétszeres olimpiai bajnokot nem tudták megszorítani a döntőig, a brit William Dearyt 15-6-ra, a francia Bolade Apithyt 15-11-re, a német Benedikt Wagnert 15-8-ra, az olasz Luca Curatolit pedig 15-10-re győzte le a főtáblán.

A döntőben Max Hartunggal vívott, aki korábban két magyart is búcsúztatott, ráadásul Szatmári Andrást és Decsi Tamást is fölényesen, 15-4-re győzte le. A német az utolsó asszójában is ellenállhatatlannak bizonyult, 15-7-re nyert.

Hartung mindjárt az asszó elején határozottan lépett fel, ennek eredményeként 3-0-ra elhúzott, s bár Szilágyi 2-3-ra még felzárkózott, onnantól a szünetig öt találatra nőtt a különbség. A pihenőt követően sem változott a helyzet, a magyar kardozó védései, akciói nem jöttek be, Hartung pontosan vívott, így összességében simán győzött. Szilágyi, aki 2015-ben egyéniben Európa-bajnok volt, csütörtöki teljesítményével a magyar küldöttség harmadik érmét szerezte Tbilisziben.

Szilágyi Áron szerint ellenfele, Max Hartung szinte olvasta gondolatait a fináléban

"Nem érzek különösebb örömöt vagy bánatot, egyelőre az asszóim foglalkoztatnak, különösen ez az utolsó. Azt leszögezhetjük, hogy az Európa-bajnoki egyéni ezüstérem jó, értékes eredmény" - értékelt a magyar szövetség honlapján a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi.

A Vasas 27 éves vívója hozzátette, egész nap úgy érezte, hogy nagyon jól megy neki a vívás, meg tudta csinálni az eltervezett akciókat, és különösebben szoros asszója sem volt. A döntőben a német riválisa ellen viszont, mint fogalmazott, "semmi nem jött össze".

"Olyan érzésem volt, mintha olvasta volna a gondolataimat, rendre keresztülhúzta a számításaimat. Azért bosszankodni nem fogok egy Európa-bajnoki ezüst után, már csak azért sem, mert akad itt még dolgunk Tbilisziben" - utalt a szombati csapatversenyre Szilágyi, aki megjegyezte, csapattársai is jól szerepeltek egyéniben. "Ezek után nagyon bízom abban, hogy még egyszer dobogóra állhatok ezen az Európa-bajnokságon."

Szász-Kovács Emese rendkívül fáradt, de így is pástra lép a szombati csapatversenyen

A női párbajtőrözők egyéni viadalában elődöntőig jutó, így bronzérmes Szász-Kovács Emese kiemelte, rendkívül fáradt, ráadásul a dereka is fáj, így a cipőfűzés is nehézséget okoz számára.
"Tizenhárom éves korom óta néha becsípődik az ideg, de versenyen ez most történt meg először. Gyuratás, izomlazító, mindent bevetettünk, mindenki próbált segíteni" - idézi az MVSZ honlapja a riói olimpia bajnokát, aki kifejtette, ennek tükrében úgy érzi, kihozta a maximumot a csütörtöki versenynapból, pláne annak fényében, hogy többször is vert helyzetből fordított.

"A nyolcaddöntőben, 5-11-nél úgy éreztem, hogy ez csúnya lesz, így nem szabad kikapnom. Taktikát váltottam, aztán ráéreztem a győzelem ízére. Kolobova ellen már nem volt erőm fordítani, úgy látszik az Eb-ket számomra bronzba öntötték" - szögezte le az immár négyszeres egyéni Eb-bronzérmes Szász-Kovács, aki a négy között két tussal kapott ki az orosz Violetta Kolobovától.
A szombati csapatviadalra kitérve elmondta, mindenképpen vállalja a szereplést, hiszen feldobta, hogy a 2020-as, tokiói ötkarikás játékok műsorán a női párbajtőr csapatversenye is szerepelni fog.
"Mindent megpróbálunk, hogy kijussunk" - tekintett előre.    

Vívó Európa-bajnokság, Tbiliszi
Női párbajtőr egyéni:

A 64 között:
Szász-Kovács Emese-Ana Sel (szerb) 15-9
Kun Anna-Pauline Brunner (svájci) 15-11
Budai Dorina-Monika Sozanska (német) 8-6
Kristina Kuusk (észt)-Mihály Kata 15-11

A 32 között:
Szász-Kovács - Magdalena Piekarska (lengyel) 15-8
Kun - Niki-Katerina Szidiropulu-Krisztodulu (görög) 15-9
Ewa Nelip (lengyel)-Budai Dorina 14-13

A 16 között:
Szász-Kovács - Giulia Rizzi (olasz) 13-12
Nelip-Kun 15-13

Negyeddöntő:
Szász-Kovács - Olena Krivicka (ukrán) 15-12

Férfi kard egyéni:

A 32 között:
Szilágyi Áron-William Deary (brit) 15-6
Gémesi Csanád-Kiril Kirpicsou (fehérorosz) 15-8
Szatmári András-Enver Jildirim (török) 15-7
Decsi Tamás-Curtis Miller (brit) 15-7

A 16 között:
Szilágyi-Bolade Apithy (francia) 15-11
Gémesi-Björn Hübner (német) 15-6
Decsi-Vincent Anstett (francia) 15-13 
Max Hartung (német)-Szatmári András 15-4

Negyeddöntő:
Szilágyi-Benedikt Wagner (német) 15-8
Szandro Bazadze (grúz)-Gémesi 15-7
Hartung-Decsi 15-4

Elődöntő:
Szilágyi-Luca Curatoli (olasz) 15-10
Hartung-Bazadze 15-11

Döntő:
Hartung-Szilágyi 15-7

Reklám