Szakismeret kell az induláshoz

Cégmentori szolgáltatással elkerülhetők a csődök

Gazdaság
  • 2015.08.18. - 06:11

Sokan úgy gondolják, elegendő egy jó ötlet vagy némi pénz ahhoz, hogy sikerre vigyék a vállalkozásukat, de ez tévhit. Magyarországon az újonnan alapított cégek negyven százaléka elbukik az első évben, nyolcvan százalékuk pedig nem éli túl az első öt évet.

Számos – egyébként kiváló ötlet birtokában lévő – induló cég amiatt bukik el, mert a szükséges piaci ismeretek nélkül vág bele a vállalkozásba. Ráadásul a vállalkozási ismereteket sem tanítják, így sokszor fogalmuk sincs, hogyan kellene hozzáfogni egy cég létrehozásához. Nem árt, ha tisztában vannak azzal, hogy egy ötlet még nem elegendő egy vállalkozás létrehozásához, ez a sikernek csupán az öt százalékát jelenti – mondta Fehér Tímea, az Első Magyar Családmentor Kft. ügyvezetője. Közölte, szomorú tény, hogy Magyarországon az újonnan alapított cégek negyven százaléka elbukik az első évben, nyolcvan százalékuk pedig nem éli túl az első öt évet. Ha van rá elég pénz, könnyebb az út a megvalósuláshoz, de tervezés, vállalkozói ismeretek, jó munkaerő, kapcsolatok, partnerek, a piac feltérképezése nélkül csak veszteség, sikertelenség és kidobott pénz az egész – fogalmazott. A szakember kiemelte, bizonyára ismerősen hangzik, hogy „mennyit dolgoztam, mindent megtettem és mégsem sikerült”.

Adódik a kérdés: tényleg mindent megtett, illetve azt tette, amit tennie kellett volna? Tisztában kell lenni azzal, hogy minden vállalkozás elindítása már az első pillanatban anyagi ráfordítást igényel – emelte ki. Ám tervezés nélkül sokszor azt tapasztaljuk, hogy mire elindulna a vállalkozás, már elfogyott a pénz és nincs se anyagi, se emberi erőforrás, így már nincs idő kivárni az eredményt – mondta a szakember, aki szerint az induló vállalkozásoknak megoldást jelenthet egy cégmentori szolgáltatás. Úgy vélte, a tervezéskor általában kiderül, hogy mennyire életképes a vállalkozás, így sokkal jobb még az elején meghozni egy negatív döntést, mint felvállalni egy hatalmas adósságállományt és megvárni, míg fizetésképtelenné válik a cég.

Fehér Tímea szerint letéve a vezetői egót, őszintén szembe kell nézni a jelenlegi helyzettel és felderíteni a hiányosságokat. A cégmentori szolgáltatás azt jelenti – fejtette ki –, hogy egy szakmai teamet állítanak a vállalkozások mellé. Közös cél, hogy megvédjék a céget, és segítsék, hogy a vezető a szakmai munkájára tudjon koncentrálni, valamint segítenek előkészíteni a stratégiai döntéshelyzeteket.

Reklám