Simicskó István: A népszavazás sosem volt annyira indokolt, mint most

Völner Pál szerint az ellenzék összemossa a kvótaszámokat

Belföld
  • 2016.09.19. - 12:07

A kvótareferendum még sosem volt annyira indokolt és időszerű mint most - fejtette ki Simicskó István. Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint az ellenzék "maszatol" az illegális bevándorlással kapcsolatban, és felmerül a kérdés: melyik ellenzéki politikus vállalja majd a felelősséget, ha Magyarországon is robbantanának vagy nőket erőszakolnak.

Simicskó István honvédelmi miniszter Margaritisz Szkínász, az Európai Bizottság szóvivőjének kijelentésére reagált

A szóvivő hétfőn azt mondta Brüsszelben, hogy az Európai Bizottság nem áll el a kötelező uniós kvótarendszerre vonatkozó tervektől, annak ellenére, hogy egyesek így értelmezték a brüsszeli testületet vezető Jean-Claude Juncker múlt heti kijelentését, amely szerint a szolidaritásnak szívből kell jönnie, nem lehet kierőszakolni.

Simicskó István ezzel kapcsolatban elmondta: Brüsszel sokadjára teszi egyértelművé, hogy esze ágában sincs visszavonni a kvótacsomagot, sőt az Európai Parlament - egy múlt heti állásfoglalása alapján - felgyorsítaná a betelepítési programot.

Több ügyben is döntött az NVB
Jogsértő volt, hogy a Fidesz-KDNP III. kerületi népszavazási standjánál az óbudai önkormányzat pólójában kampányoltak fiatalok, mert ezzel azt a látszatot keltették, hogy az önkormányzat részt vesz a kampányban - állapította meg a Nemzeti Választási Bizottság. Az NVB továbbá jogsértőnek találta, hogy Szombathelyen letépkedték a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) plakátjait. A testület hétfői ülésén ugyanakkor egy másik ügyben az MKKP-t elmarasztalta amiatt, hogy egy soproni önkormányzati épületre engedély nélkül ragasztott népszavazási plakátot.

Hozzátette, hogy a kvótacsomagnak három, különösen veszélyes eleme van: az egyik, hogy Brüsszel egy előre meghatározott kvóta alapján elosztaná a bevándorlókat a tagállamok között, ami alapján Magyarországra is bevándorlók ezreit telepítenék. Ezzel együtt óriási pénzbüntetéssel sújtanák azokat az országokat, amelyek elutasítják a kényszerbetelepítést. Sőt a fentiek mellett Brüsszel a családegyesítést is megkönnyítené, így tovább növelve a betelepítettek számát - sorolta Simicskó István.

"Ez a kvótacsomag - úgy látjuk - súlyos gazdasági, kulturális és biztonsági kockázatokkal jár, amit nem szabad felvállalnunk" - hangsúlyozta. Hozzátette: a népszavazás nem a belpolitikai küzdelmeinkről szól, hanem Magyarország jövőjéről, ezért a miniszter mindenkit arra kért, hogy pártpolitikai nézetektől függetlenül éljen állampolgári jogával, vegyen részt a népszavazáson és szavazzon nemmel.

Völner Pál: Melyik ellenzéki politikus vállalja majd a felelősséget, ha Magyarországon is robbantanak?

Az államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában felvetette, mit nyilatkozna ebben az esetben Szigetvári Viktor az Együtt, Molnár Gyula, az MSZP vagy Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, akik most "maszatolnak". Ez egy nemzeti sorskérdés, nem pedig a Fidesz vagy a baloldali pártok vetélkedése - hangsúlyozta a kvótareferendumról szólva. 

Völner Pál szerint az ellenzék megpróbálja összekeverni a dolgokat: közel 1300 bevándorlót egy előző, 120-160 ezer bevándorló leosztására vonatkozó ideiglenes döntéscsomag alapján küldenének Magyarországra, de az erről szóló jogszabályt a kormány az Európai Unió bíróságán megtámadta. Hozzáfűzte: másfél millió bevándorlóból már 15 ezernél több jutna Magyarországra.

Kovács Zoltán: Nem az uniós tagságunkról szól a referendum

Mint mondta, a népszavazás a kontinens jövőjéről szól, a kötelező uniós kvótarendszerről, amelynek felállításáról "jogellenes" döntés született, és amely "számos veszélyt rejt magában", veszélyezteti a schengeni rendszert és bizonyítékok vannak rá, hogy a migránsáradattal terroristák szivárogtak be Európába.

Hozzátette, még az önkéntes kvóta is rossz ötlet, ugyanis ösztönzőleg hat a bevándorlásra, ráadásul nem is működik, a mechanizmus keretében áthelyezettek napokon vagy heteken belül visszatérnek az eredeti célállomásukra.

A magyarországi referendumról szólva Kovács leszögezte, hogy annak politikai és jogi következményei lesznek, nem lehet majd figyelmen kívül hagyni az eredményét. "Rajtunk kívül senki nem dönthet arról, hogy kikkel éljünk együtt" - fogalmazott az illetékes, hozzátéve, hogy "a politikai zsarolás nem fog működni".

A szóvivő ismertette a magyar kormány migrációs javaslatait, amelyeknek központi eleme a határvédelem és a schengeni rendszer megerősítése, valamint az illegális bevándorlás megállítása. A segítséget kell a bajbajutottakhoz odavinni, nem pedig a problémát kell Európába hozni - mondta.

Kovács Zoltán úgy vélekedett, hogy megoldhatatlan problémát jelent a tagállamok nagy része, különösen Németország és a skandináv országok számára, hogy az érkezettek többsége politikai menedékjogot kér attól függetlenül, hogy valójában jogosult-e menekültstátusra. Szerinte éppen ezért Európán határain kívül kellene felállítani a menedékkérelmek feldolgozását végző úgynevezett hotspotokat.

A kormányszóvivő emellett arról számolt be, hogy a magyar hatóságok senkit nem fognak visszafogadni az ország területén tavaly áthaladó migránsok közül, mivel Magyarország sosem rúgta fel sem a dublini, sem a schengeni megállapodást, hanem teljesítette az azokban foglaltakat. Magyarország nem fogja vállalni a felelősséget olyan országok helyett, amelyek nem hajtották végre az egyezmény előírásait, vagy azok helyett, amelyek meghívólevelet küldtek a migránsoknak - közölte.

Dömötör Csaba: Magyarország jövője lesz a tét október 2-án

A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára közleményében arra reagált, hogy Molnár Gyula, az MSZP elnöke megerősítette: pártja azt kéri az emberektől, maradjanak otthon október 2-án; a szocialisták továbbra is azt mondják, hogy nincs jogi következménye a népszavazásnak.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság szóvivője egyértelművé tette: Brüsszelnek "esze ágában sincs visszavonni a kvótacsomagot". Az Európai Parlament (EP) is olyan állásfoglalást fogadott el, amely felgyorsítaná a migránsok szétosztását a tagállamok között - tette hozzá.


 

Az MSZP a népszavazás bojkottálására biztat
 Az MSZP azt kéri az emberektől, maradjanak otthon október 2-án, mert csak a nem leadott szavazatot nem lehet manipulálni - mondta Molnár Gyula, az ellenzéki párt elnöke hétfőn Budapesten. Az MSZP elnöke kiemelte: nincs jogi következménye a népszavazásnak. Ezért ez a népszavazás nem a feltett kérdésről szól, hanem arról, hogy mi a megítélése a kormánynak Magyarországon - vélekedett. Hangsúlyozta: ezért a párt azt kéri az emberektől, hogy maradjanak otthon október 2-án, ne erősítsék a kormányt, a népszavazást. Október 2. után az MSZP készen áll arra, hogy beszéljenek arról: ténylegesen milyen európai megoldás van a menekültkérdés kezelésére - mondta. Megjegyezte: a párt minden választókörzetbe delegál választási megfigyelőt, és figyelik a szavazás tisztaságát.


Reklám