A tavalyi év kiugróan tikkasztó volt, és nincs jó hírünk azoknak, aki nehezen bírják a kánikulát. Különböző országok meteorológusai egybehangzó prognózisa szerint a következő öt évben újabb rekordok dőlhetnek meg.
A NOAA adataiból kiderül, hogy 2018-ban az átlaghőmérséklet 14,69 Celsius fok volt, ami 0,79 Celsius-fokkal melegebb a huszadik századi átlagnál. Mindez azt jelenti, hogy az iparosodás előttihez képest kerek egy fok a melegedés. Az elemzések alapján a feljegyzések kezdete óta a húsz legmelegebb évet az elmúlt huszonkét évben mérték.
Rossz hír, hogy a brit meteorológiai hivatal számításai szerint a következő öt év átlaga 14,73 és 15,27 Celsius fok között várható, tehát melegebb lesz, mint az elmúlt négy évben. Pedig ebben a periódusban a melegedés üteme kivételes volt a szárazföldön és az óceánokban is – hangsúlyozta közleményében a WMO főtitkára, Petteri Taalas.
A tudósok szerint a most közzétett adatok világosan jelzik, hogy folytatódik a hosszú távú klímaváltozás, ami összefüggésben van a levegőben lévő üvegházhatású gázok rekordnagyságú koncentrációjával, és a világ jelenleg afelé halad, hogy a Földön 2100-ra három Celsius-fokkal vagy annál is többel nő az átlaghőmérséklet.
Patrick Verkooijen, a klímaváltozás hatásaival foglalkozó hollandiai Global Center on Adaptation vezetője hangsúlyozta, a WMO jelentése rámutat, hogy a klímaváltozás nem egy távoli jelenség, hanem már itt is van. A szakember figyelmeztetett, hogy további és zöldebb beruházásokra van szükség, a teendők széles skálája a tengerszint emelkedése elleni védekezéstől a szárazságtűrő gabonákig sok mindenre ki kell hogy terjedjen.



