Rekordmeleg az idei esztendő

Példátlannak számít a szeptemberi hőségriadó

Krónika
  • 2015.12.04. - 03:39

Globálisan is az egyik legforróbb esztendőnek számít az idei, miután az ősz is lényegesen melegebb volt a szokásos átlagnál – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat tegnap kiadott jelentéséből.

A mérések szerint szeptember másfél, november pedig 1,7 Celsius-fokkal bizonyult melegebbnek az átlagosnál, október pedig több mint fél fokkal volt hűvösebb a sokéves átlagnál. Az évszak középhőmérséklete 11,2 fok volt, ami 0,86 fokkal haladja meg az 1981 és 2010 között mért értékeket. A november annak ellenére is rekordmelegnek számít, hogy abban a hónapban jelentős lehűléseket is tapasztalhattunk, sőt, a végén még havazás is volt. Szeptemberben négy napon új melegrekord született: az első napon Dombegyházán 36,9, másnap Tuzséron 36 fokig melegedett a levegő. Két héttel később Szegeden 36,4, Körösszakálon pedig 37,3 fokot mértek, ami még a nyári kánikulában is ritkaságnak számít. Az idei esztendő szokatlanul meleg időjárása másik rekordot is jelent, korábban nem fordult elő, hogy egy évben öt hőségriadót kellett elrendelni, ezek közül pedig példa nélküli az utolsó, amelyik szeptember második felében volt érvényben. A szakemberek szerint az idei év az egész Földön rekordmeleget hozott.

Reklám