A pécsi önkormányzat továbbra sem kíván beleszólni a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) szakmai kérdéseibe – hangzott el Budapesten a Magyar Színházi Társaság által szervezett nyilvános beszélgetésen, ahol felmerült az is, hogy a szakmai egyesületek ruházzák át a városra a fesztivál tulajdonosi jogait.
Az eseményen felolvasták Bérczes László színházi rendező levelét, aki azt javasolta, hogy a POSZT jövőjének érdekében a fesztivál tulajdonosi jogait a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) ruházza át a rendezvényt befogadó városra, így biztosítva a fesztivál politikai pártatlanságát.
Bár Pécs mindent megtesz azért, hogy a fesztiválnak továbbra is a város adhasson otthont, a POSZT szakmai részébe az önkormányzat továbbra sem kíván beleszólni – válaszolta a felvetésre Nagy Anna, aki a pécsi önkormányzatot képviselte a beszélgetésen.
Több hozzászólásban is felmerült, hogy a POSZT szervezését a jövőben pályázati úton kiválasztott művészeti igazgatóra kellene bízni, aki egy személyben felelhetne a saját maga által kialakított szakmai koncepcióért. Mind Csizmadia Tibor, mind Szabó Ágnes, az MTT alelnöke megerősítette, hogy szervezeteik fontolgatják egy hasonló javaslat felvetését. Szabó Ágnes ugyanakkor hozzátette azt is, hogy véleménye szerint naivitás a politikától való szabadulás igénye, hiszen a politika szolgáltatja a POSZT anyagi forrását.
Simon L. István színházi kritikus az eseményen arról beszélt, hogy bár sokak szerint a POSZT-nak nincs jövője, ő ezzel szemben úgy gondolja, hogy az idei válogatás hozta a megelőző évek színvonalát, egyszerűen a szakma hangulata romlott el. Mint fogalmazott, a kialakult helyzetet érdemes esztétikai szemszögből elemezni, vagyis nem politikai-hatalmi játszmákat keresni a véleménykülönbségek mögött, hanem észrevenni az ízlésbeli változatosságot. „Le kell mondani arról az illúzióról, hogy a POSZT a legjobb előadások fesztiválja” – hangsúlyozta.



