Jelentős kerékpárútszakaszok újulnak meg a következő években hazánkban. A nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű fejlesztésekhez szükséges fedezetet uniós és hazai források biztosítják, a beruházások többsége 2018-ra megvalósulhat.
Harmincmilliárd forint értékű kerékpárút-fejlesztésről döntött a kormány, a turisztikai szempontból legfontosabb útvonalak fejlesztését nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek minősítették - jelentette be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztosa tegnap. A távirati iroda összefoglalója szerint Révész Máriusz elmondta: a fejlesztések koordinálása érdekében döntöttek arról is, hogy a tárcán belül külön kerékpáros-főosztályt hoznak létre. A várhatóan őszre megalakuló főosztály élére a kormánybiztos Berencsi Miklóst javasolta.
A kiemelt állami fejlesztések közé sorolta Révész Máriusz a Budapest-Balaton kerékpárút, a Balatont a Kis-Balatonnal összekötő kerékpárút, a Balatoni bringakör komplex fejlesztését, a Tisza-tó körüli kerékpárút hiányzó szakaszának kiépítését, valamint az Eurovelo 6 útvonal Rajka–Dömös, Szentendre–Budapest, Dunakeszi–Budapest, Budapest–Érd–Százhalombatta szakaszainak modernizálását. A fejlesztésekhez szükséges fedezetet uniós és hazai források biztosítják, a beruházások többsége 2018-ra megvalósulhat.
Az elmúlt években számos kerékpárút fejlesztését irányozták már elő, így közel ezer kilométernyi út épült meg 2007–2014 között uniós és több száz kilométer hazai forrásból. A fejlesztéseket azonban nehezítette, hogy nem volt egységes az irányítás a szerteágazó területek, önkormányzatok, minisztériumok, civilszervezetek vagy hatóságok között - hangsúlyozta a kormánybiztos. Hozzátette, hogy a kiemeltté nyilvánított beruházásoknál a közbeszerzéseket követően jövő nyáron lehet átadni a területet a kivitelezőknek. Ezért döntött a kormány arról, hogy kormánybiztos kinevezésével gyorsítják fel a fejlesztéseket, amit a tárcán belül létrejövő kerékpáros koordinációs főosztály is segíteni fog - tette hozzá.
Révész Máriusz kitért arra is, hogy az eddig megépült kerékpárutak önkormányzati fenntartása is megoldatlan volt. Előkészítés alatt van az a döntés, hogy a Magyar Közút vegye át a kerékpárutak működtetését és fenntartását. A tervek véglegesítése előtt a legfontosabb kerékpáros szakmai és civilszervezetekkel is egyeztetnek.
A kormánybiztos a turizmust is támogató kerékpárút-fejlesztések előkészítése és végrehajtása mellett a kerékpáros-szolgáltatások fejlesztését emelte ki. Elmondta: 2018-ig országos turisztikai kerékpárút fejlesztési programot is kidolgoznak. Az országszerte egységes turisztikai útirányjelző táblarendszer kialakítását ősszel kezdenék el, hogy az a Bejárható Magyarország program információs rendszeréhez is illeszkedjen.
Berencsi Miklós a kerékpárutak működtetésének rendezését emelte ki, azt, hogy a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-n belül megjelenik a kerékpározás területe. A Közlekedési Koordinációs Központ már kidolgozott javaslata szerint a kerékpárforgalmi hálózat országos, regionális jelentőségű szakaszait, illetve az első és másodrendű főutakkal párhuzamos külterületi szakaszokat is a közút látná el.



