Öngyilkos merénylő megölt legalább 60 embert, többségében civileket pénteken az észak-szíriai el-Báb város közelében, amely az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet második legfontosabb szíriai fellegvára volt - közölte az Anadolu török hírügynökség.
A merénylet elkövetését később az Iszlám Állam vállalta magára az interneten megjelent közleményében.
Az öngyilkos merénylő a gépkocsiját robbantotta fel az el-Bábtól nyolc kilométerre északra lévő Szuszian faluban, két olyan épület előtt, amelyekben a lázadók katonai, illetve biztonsági főhadiszállása van. A robbanásban többtucatnyian megsebesültek - közölte Rámi Abderrahmán, a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) vezetője.
A török hadsereg és az Ankara által támogatott szíriai lázadók a tavaly augusztusban elindított Eufráteszi Pajzs fedőnevű hadművelet keretében csütörtökön űzték ki az ISIS fegyvereseit el-Bábból és két másik kisebb helységből.
Binali Yildirim török kormányfő bejelentette, hogy egy másik támadásban a nap folyamán el-Bábtól délre két török katona vesztette életét a még mindig iszlamisták ellenőrzése alatt álló Tadif települése mellett. A török hadsereg szerint a két katona egy házilag készített pokolgép robbanásában vesztette életét, Yildirim ugyanakkor öngyilkos merényletről beszélt, amelyet a járőröző katonák ellen hajtottak végre. A miniszterelnök szerint három katona megsebesült.
Az AP amerikai hírügynökség összesítése szerint Ankara tavaly augusztusban induló katonai beavatkozása óta 70 török katona vesztette életét.
Gázszivárgás okozta a csütörtöki robbanást Lahorban
A korábbi hírekkel ellentétben nem pokolgép, hanem gázszivárgás okozta robbanás oltotta ki hét ember életét, és okozott 28-nak sérüléseket a kelet-pakisztáni Lahor előkelő negyedében egy étteremben csütörtökön - közölte Rana Szanaullah, Pandzsáb tartomány igazságügyi minisztere. Hozzátette, megkapták a helyszíni vizsgálat eredménye szerint a helyszíni gázpalackok szivárogtak.
Török vezérkari főnök: elérte célkitűzéseit a török katonai beavatkozás Észak-Szíriában
Elérte tervbe vett célkitűzéseit Törökország tavaly augusztusban indított katonai beavatkozása Észak-Szíriában, miután sikerült elfoglalni el-Báb városát az ISIS-től - jelentette be pénteken Hulusi Akar török vezérkari főnök.
Akar a szíriai határ menti Gaziantep és Kilis török tartományokban tett csapatlátogatásán elmondta: az Eufráteszi Pajzs fedőnevű hadműveletet óvatossággal hajtották végre tekintettel a szíriai konfliktus nem hagyományos voltára. Hozzátette: a dzsihadisták a harcokban gyakran vetettek be járművekbe szerelt pokolgépeket, öngyilkos merénylőket és orvlövészeket.
"El-Báb elfoglalásával, a hadművelet elején kitűzött célokat sikerült teljesíteni" - mondta Akar. Hozzátette: Törökország "mindennemű segítséget megad" ahhoz, hogy el-Bábban az élet visszatérjen a rendes kerékvágásba, és a helyi lakosok visszatérhessenek otthonaikba.
A török vezérkari főnök ugyanakkor nem szólt arról, hogy Ankara le akarja-e állítani műveleteit Szíria északi részében, vagy további területeket készül még felszabadítani.
Recep Tayyip Erdogan elnök és más török kormányzati vezetők korábban azt hangoztatták, hogy a török hadsereg erőit az Eufrátesztől nyugatra fekvő Manbídzs városa felé irányítják, amelyet részben a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia tart ellenőrzése alatt, jóllehet Ankara korábban felszólította a Washingtonnal szövetséges kurd erőket, vonuljanak vissza a folyó keleti partjára. Török vezetők utaltak arra is, hogy csapataik részt vehetnek az Iszlám Állam szíriai fellegvára, Rakka felszabadításában is.
A török haderő tavaly augusztus 24-én Eufráteszi Pajzs fedőnéven hadműveletet indított Észak-Szíriában a lázadó Szabad Szíriai Hadsereggel (SZSZH) karöltve, hogy megtisztítson egy ötezer négyzetkilométeres, határ menti területet az általa terroristának tekintett fegyveresektől, köztük az Iszlám Államtól is. Törökország másik nem titkolt célja a hadművelettel az, hogy megelőzze a kurd milíciák túlzott térnyerését a határrégióban.



