Nincs szerep és feladat nélküli település, legyen az akár a legkisebb is - mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke az egykori kisizsáki iskola pedagógusainak emlékére állított kopjafánál tartott avatóbeszédében szombaton Izsák-Kisizsákon.
A térség országgyűlési képviselője szerint a nagyobb települések felelőssége, hogy a kisebbek megkapják a kellő figyelmet és a közösségi élményforrás lehetőségét.
A politikus emlékeztetett arra, hogy az 1970-es évek elején több mint 1700 település önállóságát szüntették meg, termelőszövetkezeteket és iskolákat vontak össze, a fiatalok pedig munkahely reményében a városokba költöztek.
Az akkori Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bizottságának döntése nyomán 11 szovjet házgyárat vásároltak és megkezdték a panelrengetegek építését, melyekben 51 négyzetméter jutott egy négytagú családnak. Ez lett a drámai népességfogyás egyik forrása - tette hozzá.
Mint mondta, minden nagy döntés esetén számolni kell annak még nagyobb és súlyosabb következményeivel. A ma emberének nemcsak a kármentés marad, hanem a felelősség is, hogy belakjuk az országot, és ne legyen szerep nélküli település, mint ahogy nincs szerep nélküli ember sem. Csak a tehetségtelen politika nem képes az emberből a tehetséget felszínre hozni, és egy-egy települést feladathoz juttatni - fogalmazott Lezsák Sándor.




