Várhatóan holnapi ülésén dönt a kormány a tejágazat megmentését célzó intézkedésekről. Úgy tudjuk, az áfacsökkentés kérdése továbbra is napirenden van. A termelők azt szeretnék, ha a folyadéktej adókulcsa is öt százalékra csökkenne, mivel ez a döntés visszaszorítaná az áfacsalásokat.
Korábban írtuk: nem csak a folyadéktej adókulcsának öt százalékra csökkentése szerepel abban a csomagban, amelyet a tejágazat képviselői tettek le a kormány asztalára. Ide tartozik többek közt, hogy a közétkeztetésben kizárólag hazai termékeket használjanak, emellett erősebb marketingtevékenységgel szeretnék arra ösztönözni a fogyasztókat, hogy magyar tejet vásároljanak. A múlt héten Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még arról beszélt, hogy a sertéshús adókulcsának csökkentése egyedi eset volt, nem várható további forgalmiadó-mérséklés. A tejágazat szereplői azonban egyértelműen ezt a megoldást tartanák szükségszerűnek, mivel az elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszer bevezetése, valamint az adóhatósági vizsgálatok ellenére hatalmas méreteket ölt az ágazati feketekereskedelem. A hazai tej felvásárlási ára nemcsak uniós szinten, de a régióban is rendkívül alacsony. A kereskedelmi láncok dömpingáron jutnak hozzá az uniós termékekhez, ami jelentősen lenyomja az árakat. Habár sokak számára világos Európában, hogy mekkora a tejágazati probléma, nincsenek kilátásban olyan döntések, amelyek már rövid távon kezelnék az európai uniós, köztük a hazai tejpiaci helyzetet.



