„Nemzetünk megmaradásának záloga a nemzetrészek megmaradása”

A miniszterelnök-helyettes a súlyos mérték fogyásról beszélt a szórványban

Határon túl
  • 2016.11.16. - 08:08

 A magyar nemzet akkor tud megmaradni, ha minden nemzetrész megmarad - mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért is felelős miniszterelnök-helyettes a magyar szórvány napja alkalmából a közmédiának adott interjújában, amelyből a szerdai 180 percben közöltek részletet. 

A miniszterelnök-helyettes közölte: történelmi okok miatt háromból egy magyar nem él Magyarországon, "részint, mert a trianoni határok elszakítottak minket egymástól, részben a háborúk után, illetve a kommunista rendszer elől menekültek a nagyvilágba". 

Semjén Zsolt hangsúlyozta: csak akkor van magyar megmaradás, ha minden egyes nemzetrész megmarad. Ehhez erős anyaországra van szükség, valamint meg kell erősíteni a Kárpát-medence történelmi magyarlakta térségeit, és meg kell tartani a nyugati világban való diaszpórát. 
A Kárpát-medencében élő tömbmagyarság - először Trianon óta - létszámában és százalékosan is erősödött, sőt a vegyes házasságoknál a magyarok asszimilálják a többségi nemzethez tartozókat. Ez a jellemző Székelyföldön, a Csallóközben, azonban "a szórványban súlyos a fogyás" - jelentette ki. 

A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: az állampolgárság nagyon fontos, mert személyes köteléket hoz létre a magyar állam és a külhoni magyar között. 
A szórványban élők létszámának csökkentésével kapcsolatban fontosnak nevezte, hogy "hídfőállásszerűen" mindenütt legyenek magyar iskolák, a nagyobb iskolaközpontok körül pedig kollégiumok, hogy így biztosítsák,  mindenkinek meglegyen hozzáférési lehetősége a magyar oktatáshoz. 

Kiemelte a vasárnapi iskolák jelentőségét, ahol a magyar nyelvet szórványkörnyezetben is tanítani lehet, és azt, hogy a magyar iskolák, kollégiumok legalább olyan szintűek legyenek, mint a többségi társadalomé, hogy intellektuális előny legyen oda járni.

Reklám