Nem sikerült kimenekíteni a sebesülteket és a civileket az az ostromlott Aleppóból a humanitárius tűzszünet alatt - közölte a Vöröskereszt.
nemzetközi emberiességi szervezet szóvivője, Ingy Sedky elmondta, hogy a rossz biztonsági helyzet miatt egy civilt sem tudtak biztonságba helyezni a város felkelők ellenőrzése alatt álló keleti részéből.
A Vöröskereszt munkatársai nem tudtak bejutni a kijelölt humanitárius folyosókon keresztül a városrészbe, mert azok gránáttámadások és mesterlövészek miatt nem voltak elég biztonságosak.
Moszulért imádkozott Ferenc pápa
Az iraki Moszul városának lakosságához intézte szavait és imáját Ferenc pápa a Szent Péter téren vasárnap délben.
Az Úrangyala-imádság (Angelus) előtt mondott beszédében a katolikus egyházfő drámainak nevezte az iraki lakosság helyzetét, külön kiemelve Moszul lakosait.
Ferenc pápa úgy fogalmazott, hogy "megrázó" az a vad erőszak, amely túl régóta az ártatlan lakosokat övezi akár muzulmánokról vagy keresztényekről van szó, vagy más nemzetiségek és vallások tagjairól.
Hangsúlyozta, fájdalommal értesült, hogy a "szeretett" Irakban hideg vérrel gyilkolják az embereket, közöttük számos gyermeket is. "Ez a kegyetlenség megindít és szavak nélkül hagy bennünket" - jelentette ki a pápa, aki közelségéről és szolidaritásáról biztosította az iraki lakosságot. Reményét fejezte, ki hogy a "kemény csapás" ellenére Irak erős és kitartó marad a biztonságos és békés jövőben bízva.
Ferenc pápa ezt követően némán imádkozott Irakért és Moszulért, s erre szólítva fel a Szent Péter téren levő hívőket is.
Az ENSZ közlése szerint 200 sebesültet akartak kivinni a városrészből, akiknek sürgős segítségre lenne szükségük.
Nem sokkal a Szíriában a kormány oldalán beavatkozó Oroszország által a héten bejelentett fegyvernyugvás szombat esti lejárta után ismét heves harcok kezdődtek Aleppóban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, londoni székhelyű civil szervezet tüzérségi tűzről, légicsapásokról és heves összecsapásokról számolt be a 2012 óta megosztott városban húzódó front teljes hosszán. A felkelők kezén lévő kerületekben lévő tudósítók is megerősítették, hogy ágyúzást lehet hallani a városban.
A "humanitárius tűzszünet", amelynek bejelentett célja az volt, hogy civilek, sebesültek és felkelő harcosok hagyhassák el a várost, helyi idő szerint szombat este hét órakor ért véget.
Becslések szerint 250-300 ezer lakos rekedt Aleppóban, gyér élelmiszer-ellátás és rendkívül korlátozott egészségügyi ellátás mellett.
A szíriai hadsereg támadást indított a lázadók ellen Aleppó déli részén
A szíriai hadsereg támadást indított a lázadók ellen Aleppó déli részén vasárnap, órákkal az Oroszország által kihirdetett fegyvernyugvás lejárta után - jelentette helyszíni tudósításában a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.
A Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők a libanoni síita Hezbollah fegyvereseivel együtt már vasárnapra virradóra, néhány órával a "humanitárius tűzszünet" lejárta után támadást indítottak, és reggelre teljesen ellenőrzésük alá vontak egy légvédelmi alakulatot és egy adótornyot Aleppó déli peremén. A környékbeli stratégiai fontosságú magaslatok elfoglalása után a légierő és a tüzérség támogatásával támadást indítottak a város déli, lázadók kezén lévő területei ellen.
Az orosz hírügynökség által "terroristáknak" nevezett lázadók kemény ellenállást tanúsítottak, erőteljes aknatűz alá vették a hadsereg és a Hezbollah állásait, vaktában lőtték az általuk elfoglalt magaslatokat.
A kormányerők el akarják vágni a lázadók utánpótlási útvonalait. A támadás első néhány órájában megsemmisítették a lázadók három harckocsiját - írta az orosz hírügynökség.
A szíriai harcokat nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, londoni székhelyű civil szervezet is arról számolt be, hogy a kormányerők jelentős sikereket könyveltek el a város déli peremén az al-Kaida terrorszervezethez köthető Dzsabhat Fatah as-Sam (korábban an-Nuszra Front) elleni hadműveletben.
Hírügynökségek közben beszámoltak arról, hogy kiújultak a harcok a törökök által támogatott ellenzéki erők és a szíriai kurd fegyveresek között egy olyan, Aleppó melletti területen, amely korábban az Iszlám Állam kezén volt. Az aleppói médiaközpont szerint csak a nap folyamán a török erők több mint ötven támadást intéztek a kurdok állásai ellen.
A török hadsereg augusztusban avatkozott be katonailag a szíriai háborúba, hogy megtisztítsa a török határ menti térséget az ISIS harcosaitól és a törökországi kurd lázadókhoz köthető szíriai kurd fegyveresektől, akik egyébként az Egyesült Államok támogatását élvezik.
A Hezbollahot irányító Haszan Naszrallah sejk vasárnap Bejrútban mondott beszédében kijelentette, hogy a török beavatkozás Szíriában egy alig leplezett területfoglalás, amelynek célja a török dominancia megteremtése Aleppó, illetve az Iszlám Állam kezén lévő iraki Moszul felett. A Bassár el-Aszad elleni lázadás örvén geopolitikai játszma folyik Szíriában, amelynek célja a "térkép átrajzolása", és a térségbeli síita muzulmán hatalmi struktúra meggyöngítése. A szíriai lázadás "nem a rezsim megbuktatásáról szól, hanem az ellenállási tengely célba vételéről" - mondta Haszan Naszrallah, nyilvánvalóan utalva a Teherán, Damaszkusz és a Hezbollah szövetségére.
Az iraki erők felszabadították a legnagyobb iraki keresztény várost
Az iraki erők felszabadították a legnagyobb iraki keresztényt várost, Hamdaníját, amely két éven át volt az Iszlám Állam (ISIS) rémuralma alatt - közölte vasárnap az al-Irakíja állami televízióval Rijád Dzsalál, az iraki szárazföldi erők parancsnoka.
Az iraki katonák és egy félkatonai keresztény csoport fegyveresei szerdán hatoltak be a Moszul közelében lévő, Karakos néven is ismert keresztény városba, de a dzsihadisták erős ellenállásába ütköztek.
A CNN híradása szerint napokig tartó ádáz harcok árán a város központjába szorították vissza őket, ahol a koalíciós erők légicsapást mértek rájuk. Egy katonai parancsnok szerint az ISIS legalább ötven fegyverese halt meg a város ostromában.
Az iraki és kurd erőknek sikerült bevenniük a Moszul közeli Basíkát
A legfrissebb híradások szerint az iraki és a kurd erőknek sikerült elfoglalniuk Basíka városát abban az újabb támadásban, amelyet vasárnap indítottak a Moszul visszafoglalását célzó, átfogó hadműveleteik keretében.
A kurd pesmergák hajnalban két fronton indították el támadásukat Basíka közelében, s közben az iraki különleges egységek is arról számoltak be, hogy a Moszultól északkeletre fekvő város felé nyomultak előre, körbezárták Basíkát, s a település egy részét el is foglalták.
A pesmergák nem sokkal később már arról számoltak be, hogy sikerült felszabadítaniuk Basíkát. A helyszínen lévő tudósítóknak is azt mondták, hogy behatoltak a városba, de az újságírókat egyelőre nem engedték be Basíkába.
Irak 25 ezer embert mozgósított Moszul felszabadítására, amelyet 2014-ben foglalt el az Iszlám Állam. Az iraki csapatokat amerikai tanácsadók és az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légiereje is segíti.
Basíka közelében azonban a török haderő is jelen van egy katonai támaszponton, ahol szunnita és kurd katonákat készítettek fel Moszul bevételére.
Törökország azt hangoztatja, hogy ha síita fegyveresek is részt vesznek a város ostromában, akkor elszabadulhat a felekezeti erőszak a szunniták és a síiták között. Irak viszont kikéri magának, hogy Törökország behatolt a területére, és nem kér a török segítségből.
Ash Carter amerikai védelmi miniszter vasárnap Erbílben tárgyalt Maszúd Bárzáni iraki kurd vezetővel a moszuli helyzetről. Bárzáni tájékoztatta Cartert Basíka felszabadításáról, a washingtoni politikus pedig derűlátóan nyilatkozott a moszuli offenzíváról, méltatta a pesmerga harcosok rátermettségét.
"Azért vagyok itt, hogy gratuláljak Önnek és az erőinek. Bátorítanak az itt látottak" - hangoztatta Carter, aki "rendkívül ütőképesnek és nélkülözhetetlennek" nevezte a kurd egységeket.
Barzani arról beszélt, hogy a moszuli offenzíva sikeresen indult meg, és az elmúlt három napban is kedvezően alakultak a dolgok. A kurd vezető megköszönte az Egyesült Államoknak és az amerikaiak vezette koalíciós erőknek a város ostromához nyújtott támogatást.
Carter azt hangoztatta, szeretné, ha a moszuli offenzívával párhuzamosan mihamarabb megkezdődne a támadás az IÁ "kalifátusának" központja, a szíriai Rakka visszavételére. A védelmi miniszter szerint egyidejűleg lesznek majd hadműveletek Moszulban és Rakkában, és az Egyesült Államok egyeztetni fog partnereivel a szíriai nagyváros visszafoglalása ügyében.
Halgord Hekmet tábornok, a pesmerga erők szóvivője azt mondta újságíróknak, hogy Moszul ostromában eddig 25 kurd katona vesztette életét, és sokan megsebesültek.



