Pánikkeltésre alkalmas álhír, hogy a lakosságnak kellene besegítenie a hulladék elszállításában – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Arra a sajtóhírre reagáltak, amely a hulladékszállítás szabályairól szóló kormányrendeletre hivatkozva arról szólt, hogy végső esetben a kukásautók kezelésére ideiglenes polgári védelmi szolgálatot rendelhetnek el. Azaz e szolgálat keretében a lakosságnak kellene átvennie a szemétszállítási feladatokat, ugyanakkor a rendelet további részét is idézik, amely azt is kimondja: ilyen intézkedés csak olyan helyzetben lenne foganatosítható, amelyet sem a hivatásos, sem karitatív szervezetek nem tudnának segítség nélkül felszámolni.
A fideszes Vécsey László szerint azzal, hogy lemondott posztjáról, Gémesi György, a Zöld Híd B.I.G.G. Nonprofit Kft.-t tulajdonló Északkelet-Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás elnöke elismerte a felelősségét a kialakult helyzetért, és megelőzte azt is, hogy a térség polgármestereinek társulása mondassa le vezető pozíciójáról.
A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) 2018. október 31-i hatállyal visszavonta a Zöld Híd B.I.G.G. Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. megfelelőségi véleményét. Mindez azután történt, hogy a Zöld Híd október 25-én bejelentette: az ellátási körzetéhez tartozó 116 településen leállítja a szemétszállítást, mondván, nem kapta meg az ehhez szükséges forrást az NHKV-tól.
A leállítás sem teljesen előzmény nélküli, mivel először a lomtalanításból hátramaradt hulladékot nem vitték el az utcákról, majd a szelektíven gyűjtött szemét elszállítása is akadozott.



