Négyezer éves tőrre bukkantak Galgócon

A bronztőr az Unetice kultúrához köthető, Szlovákiában mindeddig négy hasonló lelet került elő

Kultúra
  • 2017.08.17. - 12:59

Egy ősi, mintegy négyezer éves tőrre bukkantak véletlenül a nyugat-szlovákiai Galgócon (Hlohovec).

Egy végzős diák a Nyitra megyei települést keresztül szelő Vág folyó mentén rendezett grillpartit, amikor megtalálta a páratlan régészeti ritkaságot - adta hírül a Spectator angol nyelvű szlovák napilap.
"Ez egy bronz penge, amely a hatalom vagy bizonyos társadalmi rang szimbóluma volt azokban az időkben. Nem mindeki engedhette meg magának" - mondta Matus Sladok régész az újságnak.
Az igen jó állapotú tőr 24,5 centiméter hosszú, súlya 320 gramm. Felső részébe motívumokat metszettek, és három lyuk van rajta, hogy a pengét nyélbe lehessen fogni. 
A nyeles tőr a közép-európai bronzkor kezdetén, mintegy négyezer éve létezett Unetice (Aunjetitz) kultúrához köthető, ez a kultúra a mai Szlovákia és Csehország területén létezett és nevét onnan kapta, hogy a közép-csehországi Únetice település térségében bukkantak a kultúra legjellemzőbb régészeti leleteire. 
Sladok szerint valószínűleg nem a Vág folyó partja rejthette eredetileg a kincset.
Szlovákiában eddig négy hasonló tőrt találtak ebből az időből.

Reklám