Megjelennek október 15-től a földeladási hirdetmények a kormányhivataloknál, az árverések pedig már az idén le is zárulnak – jelentette be tegnap Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A liciteken százháromezren vehetnek részt.
Az állami földek értékesítésével kapcsolatban Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az ülésen ismertette: továbbra is háromszáz hektár a birtok méretének maximuma, amely egy gazdálkodó tulajdonában lehet. A 350-400 ezer hektáros földértékesítést szigorú szabályok között lehet végrehajtani. Kizárólag földművesek licitálhatnak az állami földek értékesítése során, ők 103 ezen vannak. Kizárólag nyilvános árverésen lehet földet vásárolni. A kikiáltási ár a helyben szokásos árnál tíz százalékkal magasabb lesz. A földművesnek helyben lakó magyar állampolgárnak kell lennie, jogi személy nem vehet földet. Húsz évig elidegenítési és terhelési tilalom van a megvásárolt földterületen. A haszonbérleteket a tulajdonosváltás nem szünteti meg, így a haszonbérlet nem törhető fel. A földeladási hirdetmények október 15-től jelennek meg a kormányhivataloknál, és az árverések gyakorlatilag az idén véget is érnek.



