A külügyminisztert a sikeres külgazdaságról és a pragmatikus diplomáciáról, a magyar uniós biztost pedig a Törökországgal való kapcsolatról és oktatási kérdésekről is faggatták tegnap a parlament illetékes bizottságai.
A magyar-orosz kapcsolatokról feltett kérdésekre válaszolva Szijjártó közölte, hogy a két ország között átlátható az együttműködés, a politikai párbeszéd fenntartását számon kérni pedig „dilettáns felvetés”, hiszen közép-európai országként hazánk nem engedheti meg magának, hogy máshogy tegyen. Hozzátette: nyugati elköteleződésünket senki sem kérdőjelezi meg, de fontos a keleti gazdasági kapcsolatok ápolása.
Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős uniós biztost tegnap az Országgyűlés európai ügyek bizottsága hallgatta meg. „Az Európai Unió alapvető érdeke, hogy megmaradjon az együttműködés Törökországgal, de a török együttműködési készség gyengülni látszik” – mondta az Európai Bizottság magyar tagja. Navracsics szerint, ha Ankara felhagy „az együttműködő magatartásával”, annak kárát elsősorban a migrációs politikában látják majd, és főként a délkelet-európai országokat érinti majd. Hörcsik Richárd fideszes bizottsági elnök kérdésére beszélt az Erasmus+ európai ösztöndíjprogramról is, amelynek költségvetése a jövő évtől dinamikusan nő. Az Európai Bizottság jövő évi munkaprogramjának főbb kezdeményezéseiről szólva elmondta: a foglalkoztatás, a növekedés és a beruházások élénkítése érdekében javaslatot tesznek egy ifjúsági kezdeményezésre, a körforgásos gazdaság végrehajtására vonatkozó cselekvési tervre, valamint az új, többéves pénzügyi keretre.



