A vasárnap Brüsszelben elfogadott zárónyilatkozatnak nem része az, hogy a migránsokat az Európai Unió országai között kötelezően migránsokat szét lehetne osztani – közölte Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió és Törökország vezetőinek rendkívüli csúcstalálkozóját követően. A magyar szempontokat sikerült érvényesíteni – mondta el a kormányfő.

A nyilatkozat világos garanciát ad Magyarország számára, hogy senkit sem kell kötelező jelleggel befogadnia – nyilatkozott a miniszterelnök, aki reményét fejezte ki, hogy a nagyhatalmak jó megállapodást kötöttek, hiszen Európának az az érdeke, hogy Törökország visszatartsa a migránsokat. Az unió által Törökországnak felajánlott, a menekültek ellátását segítő hárommilliárd eurós pénzügyi keret kétéves periódusra szól – tájékoztatott a kormányfő, aki emberiességi szempontból helyesnek tartotta Magyarország 18 milliós hozzájárulását, az összeget pedig méltányosnak nevezte a nemzeti össztermék arányaihoz képest.
Orbán Viktor már a megbeszélés előtt azt nyilatkozta, fizetni hajlandóak vagyunk, de kényszerbetelepítést nem fogadunk el. Ugyanakkor a miniszterelnök szombat délelőtt azt is kifejtette, hogy olyan megállapodásra van szükség Brüsszelben, amely a bevándorlás ügyében szem előtt tartja az Országgyűlés korábbi döntéseit, valamint az európai és a magyar érdekeket – ebben valamennyi frakcióvezető egyetértett, aki részt vett a miniszterelnök által összehívott egyeztetésen. A kormányfő ugyanis fontosnak tartotta, hogy a vasárnapi rendkívüli csúcs előtt tájékoztassa a magyar parlamenti képviselőcsoportok vezetőit, és kikérje a véleményüket.
A brüsszeli tanácskozáson Ahmet Davutoglu török kormányfő elmondta: országa partner kíván lenni a migrációs válság megoldásában, és abban bízik, hogy a csúcstalálkozóval felgyorsulhat az unióhoz való csatlakozás folyamata. Az unió vezetői ugyanakkor világossá tették, hogy az erős határvédelem mellett a médiaszabadság és az emberi jogok kibővítését várják Ankarától.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint a vasárnapi találkozó az unió részéről a Törökországgal való szolidaritás kifejezése volt. Kijelentette, hogy az unió felélénkíti és elmélyíti a párbeszédet Törökország csatlakozási folyamatában, és hogy ennek egyik legfontosabb lépése lehet a vízumliberalizáció.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a szíriai konfliktus megoldását célzó EU-török együttműködés fontosságát emelte ki A zárt ajtók mögött zajló tanácskozáson – mint az a beszédéről a sajtó számára eljuttatott szövegből kitűnik – azt hangsúlyozta, hogy határozottan fel kell lépni az emberi élet biztonsága érdekében, és fel kell venni a harcot a terrorizmus ellen, hogy béke születhessen Szíriában. Ez lehet az első lépés a migráció megállítására – hangsúlyozta Martin Schulz.
Orbán Viktor a csúcstalálkozóról Iránba utazik tovább. A kormányfő hétfőn megbeszélést folytat Esak Dzsahangiri iráni első alelnökkel, majd több kétoldalú megállapodást is aláír a magyar és az iráni fél. Ezt követően a kormányfő beszédet mond az iráni-magyar üzleti fórumon. Kedd délután Orbán Viktor találkozik Haszan Róháni elnökkel, majd Ali Hamenei ajatollahhal, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjével is.
Röviden
Bohuslav Sobotka: Csehországnak nincs szüksége hisztériára
- Hibát követett el a cseh kormány azzal, hogy nem csatlakozott ahhoz a beadványhoz, amelyet Szlovákia nyújt be a menekültkvóták ügyében az Európai Bírósághoz – állította Milos Zeman cseh államfő. „Megbontottuk a visegrádi négyek egységét. Elgáncsoltuk Szlovákiát” – jelentette ki Zeman.
- Tömegverekedés robbant ki szombat este Berlinben egy menekültszálláson, a német rendőrség és a tűzoltóság nagy erőkkel vonult ki a helyszínre. Az emberek egyebek között kézi tűzoltó készülékekkel estek egymásnak.
- Nagyobb verekedés volt szombat este a Szász-Anhalt tartománybeli Klietzben működő befogadóállomáson is. Az Alsó-Szászország tartománybeli Sankt Andreasbergben működő szálláson százötven menedékkérő csapott össze.
- Már napok óta üres az Ausztria déli határán lévő spielfeldi gyűjtőállomás, ezért már szombaton elkezdték a terelőállomások felállítását, a fák ágainak lenyesegetését, a hadsereg által biztosított markológépekkel és motoros fűrészekkel dolgoznak. A jövő héten megkezdik a határátkelő teljes átalakítását és a 3,7 kilométer hosszú kerítés, valamint a terelőközpont építését. A tervek szerint a migránsok haladását terelőkordonok irányítják, majd családok, illetve nemek szerint osztják szét őket. A beutazási ellenőrzés után vagy visszafordítják vagy ellátják és továbbutaztatják a migránsokat egy ausztriai befogadóállomásra.
- Berlinben vasárnap kora délután az egykori tempelhofi repülőtér egyik hangárjában kialakított szálláson is ebédosztás közben tömegverekedés kezdődött.
- Csehországban nincs semmiféle terrorveszély, ezért az országnak nincs szüksége hisztériára és a hagyományos karácsonyi ünnepségek, tevékenységek bármiféle korlátozására – jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök szombat éjjel.
- Ismét összetűztek a migránsok a macedón rohamrendőrökkel szombat kora délután a görög-macedón határnál, 18 rendőr megsebesült. Mintegy ötven macedón rohamrendőr nyomult be a görög területen lévő konfliktuszónába, mivel a migránsok egy kisebb csoportja kövekkel, botokkal, tégladarabokkal dobálta a rendőröket. Az összetűzések azután robbantak ki, miután egy 32 éves marokkói bevándorló felmászott egy vasúti vagon tetejére, ott áramütés érte, és súlyos égési sérüléseket szenvedett. A feldühödött tömeg ekkor kezdte dobálni a rendőröket a keze ügyébe eső tárgyakkal.
- Drótkerítést kezdett el felhúzni a macedón hadsereg szombaton a macedón-görög határon, ahol a bevándorlók igyekeznek bejutni az országba és folytatni útjukat Nyugat-Európa felé. Egy kormányszóvivő szerint azonban nem zárják le az utat a háborúk elől Nyugat-Európába menekülő emberek előtt.



