Kúria: Jogszabálysértő a kormány külhoniaknak küldött levele

Kormány: Betartották a törvényeket a külhoni magyaroknak küldött levélnél

Belföld
  • 2016.09.29. - 15:12

A kormány nevében a külhoni magyaroknak küldött kampánylevelek sértik a választás esélyegyenlőségre, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásra vonatkozó alapelveit - állapította meg csütörtöki határozatában a Kúria. A bíróság egyúttal a népszavazást szervező kormányt eltiltotta a további jogszabálysértéstől.

A Kúria csütörtöki döntésével megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság pénteki határozatát. Az NVB-hez egy magánszemély fordult kifogással, sérelmezve, hogy a kormány a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgároknak is küldött a népszavazás témájában levelet. A kifogástevő szerint a kormány nem kereshette volna meg jogszerűen a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyarokat, ugyanis a kormány mint a népszavazás kezdeményezője és a parlamenti képviselőcsoporttal rendelkező pártok csak a szavazóköri névjegyzék adatait kaphatják meg a Nemzeti Választási Irodától kampánycélokra.

Az NVB többsége úgy döntött, nem jogsértő, hogy a kormány a választópolgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartása alapján levélben kereste meg a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárokat. Az NVB határozata ellen bírósági felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be, amit a Kúria csütörtökön bírált el. 

A Kúria az internetes oldalán közzétett végzésében azt írta: a polgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartásáról szóló 1992-es törvény szerint bárki kérheti a polgárok adatait, de csak akkor, ha igazolja a felhasználás célját és jogalapját, ugyanakkor a megengedett célok között a politikai kampány nem szerepel. Az adatok célokhoz kötött felhasználásának elve tehát kizárja a politikai kampányt folytatókat a közvetlen adatigénylésből.
A politikai kampány folytatói csak közvetett módon, közvetítő útján vehetnék fel a kapcsolatot az adatbázisban szereplő személyekkel. (Ekkor azt igényelhetik, hogy kapcsolatfelvétel céljából a nyilvántartó a megjelölt személyt keresse meg és kérje írásos hozzájárulását ahhoz, hogy nevét, lakcímét és értesítési címét a kérelmező rendelkezésére bocsáthassa, vagy arról értesítse, hogy a kérelmezőt közvetlenül keresse meg, ha vele a kapcsolatot fel akarja venni.)

A bíróság megjegyezte: a kormánynak közhatalmi szereplőként valóban joga van a nagykorú, külföldön élő magyar állampolgárok név- és lakcímadatainak megismerésére a polgárok személyre szóló tájékoztatása, illetve a polgárok álláspontjának megkérdezése céljából, ez azonban különbözik a pártok számára biztosított közvetett megkeresés lehetőségétől. 
A bíróság szerint tévedett az NVB, amikor a pártoknak a nyilvántartási törvény szerinti közvetett megkeresésre kapott lehetőségét azonos tartamúnak, azonos értékűnek tekintette az adatbázisnak a kormány közhatalmi feladataihoz igénybe vehető közvetlen megismerési és felhasználási jogosultságával.

A Kúria felhívta a figyelmet arra is, hogy a népszavazási törvény keretei között mind a népszavazás kezdeményezője, mind a kezdeményezés szervezésében részt nem vevő, de országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok kérhetik a Nemzeti Választási Irodától az adott választópolgárok nevére, lakcímére vonatkozó adatokat. Ez az adatbázis csak a szavazóköri polgárok adatait tartalmazza, míg a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala nyilvántartása a külföldön élő magyar állampolgárok nevét, lakcímét is. Vagyis a szavazóköri adatbázis szűkebb körű, mint a választásra jogosultak teljes köre.
Ha a kormány az országos népszavazás szervezőjének minősül, akkor a kampánytevékenysége során csak azt az adatbázist használhatja, amely a kampányban részvevő többi szereplő számára ugyanígy elérhető. A kormány mint szervező az országos népszavazási kampányban kampányeszközeinek terjesztésére nem használhat olyan adatbázist, amelyhez a közhatalom gyakorlójaként jutott - szögezte le a Kúria.
Mindezek alapján a bíróság megállapította a jogszabályok megsértését, a népszavazást szervező kormányt pedig eltiltotta a további jogszabálysértéstől. A Kúria végzése jogerős.

Kormány: Betartották a törvényeket a külhoni magyaroknak küldött levélnél

A külhoni magyaroknak küldött tájékoztató levél küldésekor a kormány a rá vonatkozó törvényeket betartotta, ugyanakkor a Kúria döntését tiszteletben tartják - reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ a bíróság csütörtöki döntésére az MTI-hez eljuttatott közleményben. A Kormányzati Tájékoztatási Központ azt írta: a kormány azzal a céllal küldött a külhoni magyaroknak tájékoztató levelet, hogy az ő figyelmüket is felhívják az október 2-i, kényszerbetelepítés elleni népszavazásra és a brüsszeli kvótacsomag veszélyeire.  A külhoni magyarok tájékoztatásának egyik leghatékonyabb módja a levélküldés. Ez pedig a parlamenti pártok számára is adott lehetőség volt, de nem éltek vele, "így az esélyegyenlőség nem sérült" - tették hozzá.  Ezzel együtt leszögezték: a kormány fontosnak tartja, hogy minden magyar választópolgárt megszólítson, "hiszen a most vasárnapi népszavazás nemzeti ügy, most Magyarország jövője a tét".

Jobbik: A kormánypárt az aktivistáit használja mozgósításra

A Jobbik azt követeli, hogy a Fidesz az aktivistáit használja mozgósításra az október 2-ai népszavazásra, a közszolgákat pedig hagyja békén. Apáti István, az ellenzéki párt szóvivője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a közhivatalnokok a nemzet szolgálatára tettek esküt, nem Orbán Viktorra vagy a Fideszre. Szavai szerint ugyanakkor most a kormánypárt szolgálatát látják el egyes közszolgák, akik "vezetői utasításra, egy Kubatov-kiskáté alapján" munkaidőben végeznek ilyen feladatot.  A jobbikos politikus azt mondta: nincs kifogásuk az ellen, ha ezt valaki munkaidőn kívül önkéntes alapon teszi, de az vérlázító, ha fizetett munkaidőben történik, az ezzel kapcsolatos vezetői utasítás pedig hivatali visszaélés. Apáti István szerint ez egyfajta tesztüzemmódja a következő országgyűlési választásnak, a kormánypárt a saját mozgósítási képességét teszi próbára, és ebben a köztisztviselők, a közfoglalkoztatottak munkára bírása is benne van. Ehhez mérten határozzák meg, hogy lesz-e előrehozott választás - vélekedett.

DK: a Fidesz tartsa tiszteletben a magyar törvényeket

A Demokratikus Koalíció (DK) felszólítja Orbán Viktort és a Fideszt, hogy "hagyjanak fel a választási csalással és tartsák tiszteletben a magyar törvényeket". Az ellenzéki párt MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében arra reagált, hogy a Kúria megállapította: a kormány nevében a külhoni magyaroknak küldött kampánylevelek sértik a választás esélyegyenlőségre, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásra vonatkozó alapelveit. A párt úgy kommentálta a Kúria határozatát: bár még négy nap van "az EU-ellenes álnépszavazásig", a Fidesznek már most papírja van arról, hogy csalással próbált szavazatokat szerezni. A kormány számára a törvények semmit sem jelentenek, ha korrupt hatalma legitimálásáról van szó - írták, hozzátéve: megmosolyogtató, hogy ez a kormány kampányolt azzal, hogy aki Magyarországra jön, annak be kell tartania a törvényeket. A DK szerint a magyarok távolmaradással mutathatják meg vasárnap, hogy nem kérnek "a minden törvényt felülíró gyűlöletkampányból" és a Magyarország EU-tagságát veszélyeztető "álnépszavazásból".


Reklám