A magyar agrárium több mint 200 ezer magyar gazda egész éves értékteremtő munkájának eredménye - mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerdán Budapesten a 78. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) hivatalos megnyitó ünnepségén.

Fazekas Sándor az agrárkapcsolatok bővítéséről egyeztetett japán kollégájával
Az agrárkapcsolatok további bővítéséről tárgyalt Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter japán kollégájával, Taniai Maszaakival, a japán Mezőgazdasági, Erdészeti és Halászati Minisztérium államminiszterével.
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerdai közleménye szerint a tárcavezető állategészségügyi kérdésekről és a kétoldalú mezőgazdasági kereskedelmi kapcsolatok élénkítésének lehetőségeiről egyeztetett japán kollégájával. A kelet-ázsiai ország delegációja a 78. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárra érkezett.
Kiemelik: a Japán és Magyarország között hosszú idő óta fennálló kereskedelmi és kulturális kapcsolatok tovább erősödhetnek, ehhez kiváló alkalmat nyújt japán gasztronómiai és kulturális hagyományainak bemutatása az OMÉK-on. Japán az Európai Unión kívüli országok között Magyarország legfontosabb partnere, az oda irányuló magyar agrárexport értéke tavaly 126 millió euró, mintegy 38 milliárd forint volt.
A közlemény szerint a szerdai tárgyaláson Fazekas Sándor ígéretet tett arra, hogy a szigetországból származó termékekkel kapcsolatos korlátozás feloldását Magyarország támogatja. A két ország állategészségügyi hatóságai közötti jó kapcsolatnak köszönhető, hogy a madárinfluenza miatti kereskedelmi zárlatot Japán az elsők között oldotta fel. A mangalicahús Japánban igen keresett, emellett a hazai méz és meggyexport növelésének lehetőségeit is megvizsgálják - olvasható a közleményben.



