Kétnapos V4–Izrael-csúcs Jeruzsálemben

Presztízslátogatás

Külföld
  • 2019.02.18. - 01:22

Ma és holnap kerül sor Jeruzsálemben a beharangozott találkozóra Mateusz Morawiecki lengyel, Andrej Babis cseh, Peter Pellegrini szlovák és Orbán Viktor magyar kormányfő, valamint izraeli kollégájuk, Benjamin Netanjahu között.

Orbán maga gyakori vendég Izraelben, de a V4-eknek ez lesz az első útjuk, s ráadásul szimbolikus a helyszínválasztás is, Jeruzsálem fővárosi státusa ugyanis komoly nemzetközi konfliktusokat okozott, elsősorban az izraeli-palesztin kétállami megoldás megsértésének vádja miatt. Lapunknak korábban a Nézőpont elemzője, Rotyis Bálint elmondta, a látogatás presztízsértékű a belpolitikai ügyei miatt támadások alatt álló Netanjahu számára éppúgy, mint a legitimitásuk megerősítésére törekvő V4-ek számára; nem mellesleg Izrael és a visegrádiak kormányai hasonlóképpen gondolkodnak a nemzeti határok és a nemzeti identitás védelmének kérdésében is. Utóbb érkezett a hír, hogy Varsót Morawiecki helyett külügyminisztere, Jacek Czaputowicz képviseli majd.
Reklám