Várhatóan intenzíven fogja támadni a győzelemre esélyes néppárti Sebastian Kurzot az Osztrák Szabadságpárt a választási kampányban: az integráció kudarca valóban tagadhatatlan.
Ezt alighanem helyesen jósolta meg, hiszen Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára a napokban úgy nyilatkozott: az integráció kudarcot vallott az országban, párhuzamos társadalmak alakultak ki, ezért most már olyan minisztériumot kell létrehozni, amelynek feladata a haza védelme (Heimatschutz) és a vezető kultúra, a Leitkultur védelme. Mint mondta, első számú állami feladat az „Ausztria az első” politikája.
A párhuzamos társadalmak jelenlétét jelzi a kremsi Donau-Universität kutatása is, amelyben 1129 menekültet, bevándorlót és Ausztriában született muszlimot kérdeztek. Ezek hatvan százaléka betiltaná az iszlámmal való viccelődést - e tekintetben nagy eltérések vannak az egyes népek között, ugyanis a szomáliaiak 70, az afgánok és szírek 62 százaléka van ezen az állásponton, de az irániaknak csak 14 százaléka. A szomáliaiak harmada meghalna a vallásáért, ezen kívül a csecsenek és szomáliaiak döntő többsége elutasítja a szekuláris osztrák törvényeket, és nagyobb szerephez juttatná az iszlámot. A megkérdezettek zöme elzárkózott attól, hogy nem muszlim házastársat válasszon. A Kronen Zeitung egy másik cikke szerint az is nehezíti az integrációt, hogy a migránsok hadilábon állnak a német nyelvvel: a menedékkérők csaknem harmada a legalapvetőbb nyelvtanfolyamon is elbukik. A bécsi városvezetés egyik szociáldemokrata képviselője, Sandra Frauenberger szerint harmincezer szíriai és afrikai migránst kell mielőbb integrálni a munkaerőpiacra, a fentiek alapján ez nem lesz zökkenőmentes. A Kronen Zeitung cikkéből az is kiderült, hogy a kudarcnak nincs következménye, a menedékkérőknek nem kell „szankciókkal” szembenézniük, ha nem tanulnak meg németül.



