A lengyel–magyar barátságnak nem csak az elmúlt ezer évben, hanem ma is vannak aktualitásai - jelentette ki Semjén Zsolt a múlt hét pénteken a győri városházán, ahol a tizedszer megrendezett lengyel–magyar barátság napján Lech Kaczynskire, a 2010-es szmolenszki légi katasztrófában a lengyel politikai elit számos tagjával együtt életét vesztő egykori lengyel köztársasági elnökre emlékeztek. A delegáció az oroszországi Katyńba tartott, hogy fejet hajtson a hetven évvel korábban meggyilkolt több ezer lengyel katonatiszt emléke előtt.

Katyńi Istenanya
Katyń fölött fénylik a Hold,
erdő alján homok zizzen,
Égi Asszony léptének ad
Meghajló fű puha járást,
Ezüst levelével terül
Lába alá fehér üröm.
Megállik ott fényességben,
s leterítve köpönyegét
véres földet szed marokkal,
Ezüst homok sugarait
viszi magával az Égbe.
Kérdi Őt a sápatag Hold,
mire az a véres homok?
Feleli az Égi Asszony:
„Világot gyógyítok véle,
a szeretet csatákban halt,
jár néki egy örök Emlék”.
(Szalai Attila fordítása)



