Javuló külkereskedelmi mérleg, emelkedő árak

Optimistább második becslés

Gazdaság
  • 2018.05.04. - 01:00

Februárban az export euróban kifejezett értéke 5,2, az importé 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A külkereskedelmi aktívum 75 millió euróval nőtt tavaly februárhoz képest – jelentette tegnap második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az április 9-én kiadott első becslés valamivel alacsonyabb, ötszázalékos export- és négy és fél százalékos importnövekedést jelzett. Az egyenleg hárommillió euró­val lett nagyobb, és elérte a 841 millió eurót, ami tavaly szeptember óta a legmagasabb szint. Az export értéke februárban 425 millió euróval, az import 350 millióval haladta meg a tavalyi év azonos hónapjának adatát, 8,543 milliárd, illetve 7,702 milliárd eurót tett ki. Márciusban az ipari termelői árak összességében három és fél százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A belföldi értékesítési árak átlagosan 3,3 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten. Az ipar exportértékesítési árai 3,6 százalékkal haladták meg a tavaly márciusiakat. Belföldön az energiatermelő ágazatokban három, a beruházási javakat gyártó ágazatokban pedig 3,7 százalékkal emelkedtek a termelői árak. A fogyasztási cikkeket gyártók 1,8 százalékkal emelték az áraikat átlagosan, ám a tartós cikkek ára három és fél százalékkal emelkedett.
Reklám