Évente hatvan-hetven esetben támadnak meg börtönőröket a fogvatartottak a hazai büntetés-végrehajtási intézetekben. Az őrök rendelkeznek kényszerítő eszközökkel, azonban azok alkalmazása szigorú szabályokhoz van kötve.
Amint azt Orosz Zoltán, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BvOP) szóvivője lapunknak elmondta: a bv.-dolgozók – a többi rendvédelmi dolgozóhoz hasonlóan – nap mint nap veszélynek vannak kitéve. Olyan emberekre kell felügyelniük, akik korábban valamilyen, a Btk.-ban nevesített és büntetendő – sokszor erőszakos – bűncselekményt követtek el. Az őrök természetesen rendelkeznek kényszerítő eszközökkel, azonban azok alkalmazása szigorú szabályokhoz van kötve – hangsúlyozta a szóvivő. Tájékoztatása szerint sokszor támadják meg az őröket az elítéltek a börtönökben, évente hatvan-hetven esetben történik hivatalos személy elleni erőszak.Az adott intézet parancsnoka minden esetben feljelentést tesz, amit büntetőeljárás követ. A támadásokban az őrök gyakran sérülést is szenvednek. Általában könnyebb sérülésekről van szó, előfordul ugyanakkor súlyos sebesülés is. Szerencsére az utolsó olyan támadás, amely tragédiával végződött, már harminchárom évvel ezelőtt történt: 1984. október 19-én Richter Richárd elítélt gyilkos ámokfutása során hét munkáltatási felügyelőt támadott meg az Alföldi Bútorgyárban, három büntetés-végrehajtási dolgozó életét vesztette. A támadót a több ember halálát okozó tettéért a bíróság halálra ítélte.



