Húsz milliárdra is rúghat az Apple büntetése

Évekig tartó pereskedés várható

Gazdaság
  • 2016.08.31. - 10:15

A végső összeg, amit kedvezőtlen esetben az Apple Írországnak fizethet, meghaladhatja a húsz milliárd dollárt Seamus Coffey független közgazdász szerint. Amennyiben a céget arra kötelezik, hogy a kiszabott bírság mellett a kamatokat is megfizesse, az olyan mértékű kifizetést jelenthet, ami az ír nemzeti jövedelem tíz százalékát kiteszi.

Tegnap született meg a hivatalos döntés, mely szerint az Európai Bizottság arra kötelezte az Apple-t, hogy tizenhárom milliárd eurót és kamatait fizesse vissza Írországnak, mivel ezt az összeget tiltott állami támogatásként kapta a cég. A Bizottság megállapította, hogy az Apple kevesebb, mint egy százalékos adót fizetett 2003-ban az Európában elért profitja után, míg 2014-ben már csak 0,005 százalékos adókulccsal adózott. Ezzel szemben az Írországban bejegyzett cégek főszabály szerint 12,5 százalékos nyereségadót fizetnek, Amerikában pedig 35 százalékos adót. A döntés ellen mind Írország, mind az Apple fellebbezni fog, vagyis az ügy az Európai Bíróságra kerül, ahol még évekig is eltarthat a per.

Az Apple még 1980-ban költözött Írországba, az adózási egyezményt viszont 1991-ben kötötték a mobilgyártóval.

Az Apple árfolyama a keddi kereskedésben közel egy százalékot gyengült. 

Reklám