Az idén többek között Arany János, Szabó Magda és Kassák Lajos életművét bemutató kiállítások nyílnak a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM), amelynek frissen hivatalba lépett főigazgatója felújításokat, hangsúlyosabb külföldi megjelenést és a társintézményekkel szorosabb integrációt tervez.
Az idei programot részben még a leköszönő főigazgató, E. Csorba Csilla állította össze, másfelől a rendezvények a fontos idei évfordulókból adódtak – emlékeztette a távirati irodát Prőhle Gergely. Az intézmény új főigazgatója elmondta: pénteken nyílt meg egy Erdély és 1956 kapcsolatát elemző kiállítás, majd április végétől két évig az Arany János-emlékévhez kapcsolódó nagy Arany-tárlatra várják a látogatókat. A másik fontos évfordulós kiállítás Szabó Magda életművét vizsgálja arra koncentrálva, hogy miként lehet a debreceni írónő regényeiben megjelenő női szerepeket a mai szempontok szerint értékelni – árulta el Prőhle. A PIM új vezetője szerint a harmadik idén nyíló kiállítás témája régi ötlete, hiszen még berlini nagykövetként megtapasztalta, mekkora a nemzetközi érdeklődés Kassák Lajos iránt: Magyarországon elsősorban költőként, külföldön pedig képzőművészként tekintenek rá – hívta fel a figyelmet a magyar avantgárd vezéralakjára. Pályázatában az új főigazgató további kiállítási terveket is felvetett. Érdekes téma például, hogyan jelenik meg az iszlám a magyar irodalomban, ahogy Kaffka Margitról is szeretne kiállítást, valamint egy Wass Albert-jelenséget vizsgáló tárlatot is létrehozna.



