Hatályon kívül helyezték Budaházyék elsőfokú ítéletét

Lassó Gábor tanácsvezető bíró indoklásában kiemelte, esetenként törvényellenesen zárták ki a nyilvánosságot, sérültek a védelem jogai, valamint megalapozatlan döntés született

Krónika
  • 2018.04.20. - 04:14

Minden előlről kezdődik a Hunnia-perben azután, hogy a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla tegnap hatályon kívül helyezte a terrorcselekménnyel és más űncselekményekkel vádolt Budaházy György és társai elsőfokú ítéletét.

Hatályon-kívül
Így ünnepelte a kihirdetett bírósági végzést Budaházy György (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A vád szerint a Budaházy György által létrehozott Magyarok Nyilai terrorszervezet 2007 és 2009 között erőszakos cselekményekkel próbálta megváltoztatni az MSZP–SZDSZ kormány politikáját, és félelmet kelteni a lakosság egyes csoportjaiban. A Fővárosi Törvényszék 2016 nyarán első fokon, nem jogerősen tizenhárom év fegyházra ítélte Budaházyt, aki addigra már több évet töltött előzetes letartóztatásban. A tizenhét vádlott közül tizenötöt terrorcselekmény miatt 5-13 év letöltendő szabadságvesztéssel sújtottak. Az ítélet ellen a vádlottak felmentésért, enyhítésért, az ügyész súlyosításért fellebbezett. Az ügy idén februárban másodfokon folytatódott.

A tegnapi ítélethirdetéskor Lassó Gábor bíró abszolút hatályon kívül helyezési okként említette, hogy első fokon esetenként törvényellenesen zárták ki a nyilvánosságot. Hozzátette: az elsőfokú bíróság nem teljesítette indoklási kötelezettségét, döntése megalapozatlan, súlyos ellentmondásokat tartalmaz. Elmaradt számos bizonyíték mérlegelése, vádlotti észrevételek értékelése, bizonyos esetekben nem voltak adatok Budaházy felbujtói magatartására, esetenként még tényállást sem állapítottak meg. Sérültek a védelem jogai is, amikor egy tárgyalási jegyzőkönyvhöz csak egy-két év elteltével juthattak hozzá.Az új eljárásban az elsőfokú bíróságnak az eljárási szabályok tiszteletben tartása mellett egyes bizonyítékok értékelését, tanúk újbóli meghallgatását írták elő. Budaházy és társai lakhelyelhagyási tilalmát is megszüntették.

Szimpatizánsai az ítéletet tapssal, éljenzéssel fogadták, a nevét skandálták és elénekelték a Himnuszt.
A nézők soraiban mintegy százan ültek, köztük Sneider Tamás, a Jobbik alelnöke, Gaudi Nagy Tamás volt jobbikos politikus. Morvai Krisztina európai parlamenti képviselő Strasbourgból üdvözölte az ítéletet.

Reklám