Fejleszteni szükséges a hazai gyógynövényágazatot az agrártárca szerint. Ehhez előrébb kell lépni a kontrollált gyűjtésben, a technológiában és az öntözésben is. A múlt században Magyarország még gyógynövény-nagyhatalom volt.
A földművelésügyi tárca szerint fejleszteni szükséges a hazai gyógynövényágazatot. Ez a termékpályát átfogó integrációban valósulhat meg. Ehhez egyrészt előrébb kell lépni a szakszerű, kontrollált gyűjtésben, másrészt a megfelelő mennyiségű és egységes minőségű árualapot adó technikai és technológiai megoldásokban is. Minőségbiztosítási fejlesztéseket kell véghez vinni, korszerűsíteni kell az öntözést, a szárítást is. A gyógynövények gyűjtése, felvásárlása, termesztése, valamint az előállított készítmények gyártása, illetve forgalomba hozatala szempontjából igen fontos az ágazat sajátosságait kezelni képes jogi-adminisztrációs háttér. A piaci csatornákat a gyógynövénykészítmények területén is fel kell építeni. A tárca szerint gyógynövények esetében országos szintű startmunkaprogramok keretében, az önkormányzatok együttműködésével a közfoglalkoztatású projektekben, valamint szociális szövetkezeti programokban is lehetséges az integrált termesztés. A termesztés fejlesztéséért szükség van a vadon termő, piacképes gyógynövények termesztésbe vonására irányuló kutatás intenzívebbé tételére, valamint a biológiai alapok fajtaválasztékának korszerűsítésére, bővítésére. Jó árualap esetén érdemes fogyasztásösztönző és termékmarketing programokat indítani.



