A DK a nemzeti érdekek elárulásával vádolta a kormányt, az MSZP és a Jobbik az egészségügy helyzete miatt bírálta a kabinetet, a Párbeszéd pedig az alacsony alapkamatszintet kifogásolta napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben, emellett a rendvédelmi dolgozók béréről, valamint az uniós csúcsról és a Sargentini-jelentésről is szó volt. A Ház jegyzőnek választotta Vinnai Győzőt (Fidesz), miután a korábbi jegyző, Bodó Sándor a pénzügyi tárca államtitkára lett. A hétfői plenáris ülésen a képviselők határoztak arról is, hogy felfüggesztik a januárban ittas vezetésen ért Burány Sándor (MSZP) mentelmi jogát. Az interpellációk között szó esett az otthonápolási díjról és a fővárosi Dózsa György utcai iskolában történtekről, valamint a nyugdíjemelésekről, a villamos energiáról és a magyar V4-es elnökségről is kérdeztek a honatyák.
A KDNP bírálta a Sargentini-jelentést
Harrach Péter (KDNP) a magyarországi demokrácia állapotáról uniós jelentést tevő Judith Sargentinit úgy minősítette: olyan forradalmár, aki nekimegy mindennek, ami hagyományos értéket képvisel, de helyette nem tud működésképes ajánlatot tenni, miközben támadja a keresztény értékeket. Szerinte a jelentés "tárgyilagossággal nem vádolható", elfogult, és előítéletes, megfogalmazója meghamisítja a tényeket. Példaként hozta azt az állítást, amely szerint sérülne a sajtószabadság. "Valójában úgy tűnik, a baloldali média egyeduralmát hiányolja, pedig ez ma is jelen van" - mondta, hozzátéve: inkább a sajtóetikával van baj. Az antiszemitizmus vádjára azt felelte: erről kérdezzék meg az izraeli miniszterelnököt.
Áttérve a múlt heti uniós csúcsra, arról szólt: ott egészen más hangok jelentek meg, mert míg a bizottság és a parlament körében érvényesül a bevándorláspárti szemlélet, a tanács tagjai a tagállamok polgárait képviselik. A találkozó szerinte áttörést hozott, de "végső győzelemről még korai lenne beszélni". Lekerült a napirendről a kötelező kvóta és hangsúlyt kapott a határvédelem, a külső táborok szükségessége - ismertette.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára óvatosságra intett az uniós csúcs következtetéseinek megítélésében, az szerinte "nem tekinthető ajándéknak", "nem egy erős szöveg", de kétségtelenül előrelépés. Bár kijelentették, hogy csökkenteni kell az illegális migrációt, nem lehet kötelező az áthelyezés, az unión kívül kell hot spotokat felállítani, a civilek pedig nem zavarhatják a hatóság munkáját, "láttunk már ilyet" - fogalmazott -, "az ördög a részletekben rejlik.
A határmenedzsment ugyanis nem egyenlő a határok lezárásával - mutatott rá, s leszögezte: az unión kívüli hot spotok nem működhetnek turisztikai ügynökségként. A többi uniós intézmény ráadásul nem követi a tanács irányvonalát - kifogásolta -, és egyik sem foglalkozik azzal, milyen migrációs nyomás van az unió környezetében.
Rátért a Sargentini-jelentésre is, hangsúlyozva: politikai nyomásgyakorlás zajlik Magyarországra nézve, ami "az európai politikai elit utolsó kétségbeesett kísérlete, hogy nehéz helyzetbe hozza az alternatív migrációs politikát folytató tagállamokat".




