Félreértés, nem tiltják be egységesen a gázkészülékeket 2030-tól az unióban

Kétértelmű nyilatkozat

Gazdaság
  • 2019.01.25. - 02:40

Nem tiltják be a gázbojlerek és -kazánok értékesítését és használatát 2030-tól. Brian Vad Mathiesen dán mérnök az Euractiv hírportálnak arról beszélt, hogy vannak olyan tagállamok, amelyekben már most olyan az energiamix és a technikai, politikai rendszer, valamint a helyi infrastruktúra, hogy az új építésű, háztartási méretű ingatlanoknál valóban be lehetne tiltani az egyedi gáz- és olajkészülékek telepítését 2030-tól.

Nincs olyan egységes rendelet sem, amely szabályozná a tagállamok háztartásainak energiafelhasználását. Szilágyi Beáta, az Ariston Thermo marketingvezetője lapunknak a kérdés kapcsán elmondta, a gázbojlerek piaca és értékesítése visszaszorult a villanybojlerek javára, de ennek hátterében a készülékekre vonatkozó kibocsátási értékek szigorítása és a hazai kémények állapota áll. Az energiahordozó kapcsán elmondta, a gázfűtés idehaza széles körben elterjedt, azonban sokan szilárd tüzelésű kazánokat is működtetnek, amelyekben hulladékot is égetnek, ami jóval nagyobb káros­anyag-kibocsátással jár Magyarországon. Emlékeztetett, aki gázkazánt szeretne cserélni, ma már csak kondenzációs típust vehet, amihez pedig cserélni vagy bélelni kell a kéményt. A parapetes gázfűtőeszközök kapcsán elmondta, azokban a háztartásokban, ahol konvektorral fűtenek, pontosan a füstelvezetők hiánya vagy állapota miatt a fűtőtesteket cserélik korszerűbbre, ritka, hogy cirkós fűtésrendszert építtetnének ki helyette.

Reklám