Az AXN tévécsatorna ezekben a hetekben nagyon rácuppant a Csillagok háborúja című filmeposzra, előbb leadta az eddig elkészült hat „főfilmet”, aztán most vasárnap meg maratonszerűen sugározta ugyanezeket az alkotásokat.
A Csillagok háborúja eposza az első film 1977-es elkészítése óta egy kacskaringós, ezernyi mellékszállal „felszerelt” folyammá duzzadt, amelyet természetesen George Lucas „mesefőnök” szándékosan bővített mindig még tovább. Lehet, hogy végül már ő is képtelen lenne kibogozni az ezernyi mellékszálat… Az úgynevezett mellékfilmek elkészítése, a több rajzfilmsorozat, a számtalan könyv (többségében, felettébb sajnálatos módon, a legócskább ponyva), a képregények szövevényes történetszövése és a számítógépes játékok végeérhetetlen ciklusa, a képgyűjtő albumok öntapadós matricái, mind-mind sok kis apró részlettel egészítették ki a mozivásznakon megalapozott alaptörténetet. Nem is lehet mindent pontosan lajstromba venni és felsorolni, mert egészen bizonyos, hogy megfeledkezik időközben valamiről az ember. Aki ügyesen keresgél az interneten, könnyen megtalálhatja például a különböző komputerjátékok cselekményét összefoglaló, úgynevezett „game filmeket” egész estés terjedelemben. Ezeket érdemes megnézniük azoknak is, akik egyébként nem szoktak számítógépes játékokkal bíbelődni, mert sajnálják az ilyesmire az idejüket. És akkor még a rajongói filmekről nem is beszéltünk…
Már 1985-ben elkészült az első rajzfilmsorozat, amelynek főhősei a két évvel korábban bemutatott A jedi visszatérben megismert, nagyon szimpatikus apró kis lények, az Endor bolygó erdőholdján élő ewokok (egyes magyar fordításokban „macók”). Egy évvel korábban az ő kalandjaikat már láthattuk egy élő szereplős „mellékfilmben”. A Bátrak karavánja (mondjuk akár ezt is szívesen látnám akár az AXN műsorán is) hozta vissza akkor a messzi, messzi galaxis világát a rajongóknak, akik ekkorra már megfelelően ki voltak éhezve a történet folytatására. Aztán 1985-ben, a rajzfilmsorozattal párhuzamosan láthattuk az ewokkaland második részét Battle for Endor címmel. Sajnos azonban akkor a cselekményszál ezzel az epizóddal kifulladt, nem folytatták tovább. Jöttek azonban a droidok, akik meg 1993-ban önálló rajzfilmsorozatot kaptak…
Ekkor azonban már teljesen felesleges is lett volna egy, mindent összefogó kronológiát felállítanunk. Illetve nemcsak felesleges, hanem lehetetlen is. Meg persze szükségtelen. Az ébredő Erő majd megint helyrerak néhány dolgot, összeköti az összeköthetetlent, de egyúttal megnyitja az utat az újabb mellékszálak előtt is, lehetőséget adva a továbbgondolásra, a továbbálmodásra. Ahogy egy galaktikus eposzhoz illik is. Mert úgy tűnik, a messzi, messzi galaxis egyelőre kifogyhatatlan és kimeríthetetlen.



