Orosz klasszikusok észt felütéssel – hangzik a Budapesti Fesztiválzenekar január 12–13–14-i koncertjeinek mottója. A Müpában Sosztakovics második csellóversenye Truls Mork norvég gordonkaművész közreműködésével, előtte Erkki-Sven Tüür darabja, a Ki szelet vet (Sow the wind) című alkotás hangzik el, amelyet a szerző az észt komponista, Arvo Part nyolcvanadik születésnapjára írt.
A koncert záró műve Prokofjev hatodik szimfóniája, amelyben a második világháború tragédiáinak állított emléket a mester. A hangversenyek karmestere az észt Paavo Jarvi: a világhírű dirigens a zenekar közleménye szerint azt vallja: „A magyar zene kisgyerekkorom óta jelen van az életemben. Bartókot, Kodályt és sok más magyar szerzőt hallgattunk. A magyar zenével, sőt, magyar karmesterekkel nőttem fel.” A karmester tetőtől talpig muzsikus, munka közben nézni majdnem olyan szórakoztató, mint meghallgatni a végeredményt. Jelenleg a japán NHK vezető karmestere, de máig sokat tesz az észt zene nemzetközi megismertetéséért.
A Fesztiválzenekar januárban kezdi a szezon egyik újdonságát, a Vissza természethez! című koncertsorozatát, amely az óbudai, Selmeci utcai próbatermében lesz. A muzsikusok családias környezetben, korhű hangszereken zenélnek közönségüknek ezeken a hangversenyeken. Az egykor moziként működő próbateremben szólalnak meg először a Müpából és a Zeneakadémiáról jól ismert grandiózus szimfóniák, innen indulnak a muzsikusok a világ legtávolabbi pontjaira turnézni, itt ismertetik meg a klasszikus zenét a legfiatalabbakkal a Kakaókoncerteken, így a miliő is közelebb viszi a közönséget a Fesztiválzenekar titkához és ahhoz a csomóponthoz, ahol minden zenei folyamat elindul. Január 19-én többek között J. S. Bach, J. Ch. Bach, Vivaldi és Telemann műveit hallhatják az érdeklődők, és közvetlen közelről élvezhetik az alt és a szoprán viola da gamba, a lant vagy a csembaló izgalmas tónusait.



