A cseh társadalom nem fasizálódik, hanem előzetesen óvatos a migránsokkal kapcsolatban Milos Zeman köztársasági elnök szerint, aki emberkereskedelemnek nevezte a menekültek befogadását megtagadó országok megbüntetését.
A cseh köztársasági elnök szerint alaptalan az a néhány aktivista és politikus által hangoztatott vélemény, hogy a migránsválság kapcsán a cseh társadalom radikalizálódik, és a fasizmusra utaló jelek jelentek meg. „Határozottan nem” – válaszolta Milos Zeman, s hozzátette: a cseh társadalom mindössze előzetesen óvatos a migránsokkal kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy „minden Csehországba érkező migráns illegális menekült, mert nem tartotta be a dublini szerződés egyik alapszabályát, miszerint menedékjogot az első biztonságos országban kell kérnie”. Csehország földrajzi helyzeténél fogva semmiképpen sem tekinthető első biztonságos országnak. „Ha tehát átlépi határainkat, megsérti a dublini szerződést, s ilyen értelemben illegálisan tartózkodik nálunk, Csehországban” – fejtette ki Zeman, aki következetesen elutasítja az illegális migránsok befogadását, és szigorúbban védené a schengeni övezet külső határait, valamint Csehország határait.



