Elölről kezdődött az őssejtügy pere

a vád szerint engedély nélkül végezték a vitatott kezeléseket a terheltek

Krónika
  • 2017.03.23. - 02:12

Megkezdődött tegnap az őssejtbotrányként ismert ügy megismételt elsőfokú büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken.

Az új eljárásban korábban már kitűzött egy tárgyalást a bíróság, de azt elnapolták. Az érintetteket – akik között szerepel a milliárdos műgyűjtő, Pákh Imre, az elismert plasztikai sebész, Seffer István, a nemzetközi szaktekintélynek tartott ukrán orvos, Jurij Baltaytis és az ismert hazai televíziós, Fásy Ádám – jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalással vádolják. A vádirat szerint a terheltek őssejtkezeléseket ajánlottak súlyos állapotban, több esetben végstádiumban lévő betegeknek, akiktől általában ötmillió forintot kértek a kezelésekért. A per alapja, hogy a vádlottak nem rendelkeztek a beavatkozásokhoz szükséges engedélyekkel. A kezelésekhez használt őssejteket abortált magzatokból nyerték ki, az emberi szövetekhez úgy jutottak hozzá, hogy azokat – papíron – kutatásokhoz használták. Az ügyben csaknem két éve hozott döntést a Fővárosi Törvényszék, Pákh és Fásy tíz hónap, Seffer egy év két hónap felfüggesztett börtönt kapott, Baltaytist tíz évre kiutasították Magyarországról, az orvosoknak segédkezőket ugyancsak felfüggesztettre ítélték, egy embert pedig felmentettek, a bíróság emellett pénzbüntetéseket is kiszabott. Az elsőfokú határozatot a Fővárosi Ítélőtábla tavaly hatályon kívül helyezte, és új eljárás lefolytatására kötelezte a törvényszéket.

Reklám