Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Szalay Zoltán fotográfus – közölte a család a távirati irodával. A neves fotóriporter a Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás szellemi atyja, ötletgazdája és kisebb megszakítással harminc éven át a tárlatok rendezője volt.

Osztályidegenként nem járhatott gimnáziumba, ezért segédmunkásnak állt, majd 1954 végétől a Fővárosi Fotó Vállalat riportosztályán kezdett el dolgozni, 1958-tól pedig több lapnál dolgozott a kilencvenes évekig. Generációkat tanított a MÚOSZ iskolájában, a Kaposvári Egyetem képszerkesztő-fotóriporter szakán, valamint magániskolában. Politikusokról és színészekről készített portréi is híresek, de képriport-sorozatai is legendásak az új Erzsébet híd építéséről, a Nemzeti Színház bontásáról, tiszai útjáról, munkásokról vagy vidéki emberekről. Számos hazai és külföldi tárlata volt, kitüntetései között van a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje, a Táncsics Mihály-díj és a Pulitzer-emlékdíj. Keleti Éva fotográfus a távirati irodának a halálhírre reagálva azt mondta: Szalay Zoltán a magyar fotóriporter-társadalom meghatározó alakja volt, a távozásával hatalmas űrt hagyott maga után.



