Egy szomorú városi sztráda

Rajzok már vannak, döntés még nincs a Kossuth Lajos utcáról

Kultúra
  • 2015.08.12. - 01:16

Még várat magára a Kossuth Lajos utca és a Rákóczi út revitalizálása: a hetvenes évek óta konzervált belvárosi sztráda mellett egyrészt kihalt üzletek sorakoznak, másrészt fusiban összedobott kirakatok, cégérek szennyezik a vizuális környezetet.

A lepusztult kép megváltoztatásához az első lépéseket egy erős jogszabályi környezet alapozhatná meg. Ez azonban kérdéseket is felvet, hiszen hogyan lehetne kötelezővé tenni, a teljes portál- és cégércseréket? És a társasházak homlokzatának felújítását is talán bőkezűbben támogathatnák az önkormányzatok. Két grafikus, Fodor Gergely és Csordás Zoltán 2009-ben már készített – az interneten is elérhető – fantáziarajzot, milyen lenne a nem hivalkodó színekből építkező, rendezett Kossuth Lajos utcai portálsor. Terézváros önkormányzata amúgy külön honlapot is működtet a Teréz körút üzletsoráról, részletes javaslatokkal – de ez sem kötelező érvényű. A Kossuth Lajos utca–Rákóczi út autóforgalmának csökkentése – amely a teljes megújulás feltétele lenne – radikális, de nem megvalósíthatatlan lépés. A Budapesti Közlekedési Központ látványterveket is készített már a 2014–2020-as uniós ciklusra felkészülve. A szélesebb járdákkal, bicikliúttal, kétszer egy sávnyi autóforgalommal és egy-egy tömegközlekedési sávval számoló terv megvalósítása azonban nemcsak szakmai kihívás – a tömegközlekedés fejlesztése is szükséges ehhez –, hanem a szavazói csoportok között egyensúlyozó politikáé is. Bár mások a viszonyok, de látható, hogy például a Kecskeméti utca–Petőfi Sándor utca–Október 6. utca újjáépítése milyen fellendülést hozott.
Reklám