"Most láthatjuk, igazán, hogy mivel is állunk szemben. A mai plenáris szavazás felülírta azt a fáradságos munkával elért kompromisszumot, amelyet a Közlekedési és Turisztikai Bizottságban (TRAN) sikerült kidolgozni a mobilitási csomag három fő dossziéjában" - hangsúlyozta Deli Andor fideszes EP-képviselő azt követően, hogy az Európai Parlament elutasította a fuvarozói szektor új szabályozásáról szóló tárgyalási mandátumot.
Az EP elutasította a fuvarozói szektor új szabályozásáról szóló tárgyalási mandátumot
Elutasította a fuvarozói szektor új szabályozásáról szóló tárgyalási mandátumot szerdán az Európai Parlament (EP) plenáris ülése, az uniós kiküldetési irányelvhez is kapcsolódó kérdés így visszakerül további egyeztetésre a testület illetékes szakbizottságához.
Az EP közlekedési bizottsága június elején szavazta meg a jelentését, s ez alapján a jövőben kivonnák a nemzetközi áru- és személyfuvarozást az uniós kiküldetési irányelv hatálya alól, a kabotázst (nem honos fuvarozók által végzett belföldi szállítást) végző sofőröket viszont nem.
Ha ezt a jelentést jóváhagyta volna az EP plenáris ülése, akkor ez lett volna az Európai Parlament hivatalos álláspontja az Európai Bizottsággal és a tagországok kormányait tömörítő tanáccsal folytatott tárgyalásokon, a képviselők többsége azonban szerdán az egész jelentést leszavazta Strasbourgban. Egyelőre még a tanács sem fogadta el az ügyben a közös álláspontját, így nem tudni, hogy mikor kezdődhetnek majd meg az intézményközi egyeztetések.
A legfőbb vitás pont az, hogy a fuvarozói szektorra is vonatkozzanak-e a kiküldetésben lévő munkavállalókra érvényes előírások. A szemben álló országok szociális dömpinggel, illetve protekcionizmussal vádolják egymást. A kiküldött munkavállalókra elvileg azonos szabályok vonatkoznának a munkabér és a munkafeltételek terén, mint a helyiekre, ami a bírálók szerint számos újonnan csatlakozó országot hátrányosan érintene.
Keith Taylor, az EP zöldpárti frakciójának szóvivője ugyanakkor veszélyesnek nevezte az elutasított javaslatokat, és ezért üdvözölte az ügy újratárgyalását.
"A fáradtság komoly probléma, a sofőröket és a többi közlekedőt is veszélyezteti. Hagyni, hogy a sofőrök egyhuzamban akár 12 órát dolgozzanak 16 napon keresztül, modernkori rabszolgasággal lenne egyenlő, ezért örülök, hogy leszavazták az előterjesztést" - közölte.
"Az európai értékek legnagyobb szószólói ma szavazatukkal hatalmas csapást mértek a szolgáltatások és az áruk szabad mozgásának uniós alapelveire és bebizonyították, hogy az EU belső piacának egysége sem szent a számukra. mindeközben veszélyeztetik az európai ipar versenykésességét, a fuvarozó vállalkozásokat és munkahelyek tízezreit" - hangsúlyozta Deli Andor, aki szerint elkeserítő, hogy "milyen vehemenciával küzdöttek egyes tagállamok képviselői az ellen, hogy megmaradjon az európai közlekedési piac egysége". A fideszes EP-képviselő szerint az EP "szem elől tévesztette nemcsak több millió közúti közlekedésben dolgozó polgár érdekeit, hanem semmibe vette az európai ipar és érdekképviseleti szervezetek véleményét is".
"Végső soron mindnyájan megisszuk ennek levét, hiszen a túlbürokratizált, jelentős adminisztratív többletteherrel járó előírások az árak emelkedéséhez és a közlekedési szektoron belül tapasztalható visszaeséshez vezetnek majd. Miközben Európa-szerte már most is hatalmas sofőrhiány tapasztalható. Szomorú nap ez a közlekedési szektor egésze számára" - emelte ki Deli Andor, hozzátéve: szomorú nap ez az Európai Unió számára is, mivel "a nyugati politikai hatalmak képviselői ismét megmutatták arroganciájukat és megakadályozták, hogy a kiküldetési irányelv tárgyalása során a közép- és kelet-európai országok rengeteg engedményét ellensúlyozzák egy, a közlekedési szektor számára speciális és elfogadható előírásokat tartalmazó jogszabály elfogadásával. Ez pedig tovább mélyíti az árkot Európa keleti és nyugati része között" - hangsúlyozta Deli Andor.
Kósa Ádám a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság fideszes EP-képviselője a szavazás kapcsán elmondta: „Az 'egyenlő munkáért egyenlő bér' alapelvét a nyugati, protekcionista politikusok kampányfogásként használják az ideiglenesen külföldön dolgozó, versenyképesebb munkavállalók kiszorítására. A fuvarozó-szállítmányozási ágazat versenyképes, modernizált járműparkkal rendelkező magyar cégei is extra kiadásokkal és további, adminisztratív terhekkel szembesülhetnek a vezetési időre, szünetekre és pihenőidőre vonatkozó követelmények szigorítása miatt. Ez pedig a többi vállalkozás és a vásárlók számára is árnövekedést okoz Európa-szerte".
Kósa Ádám szerint a plenáris döntés értelmében mindhárom dosszié visszakerül a közlekedési szakbizottságba, ahol továbbra is azon leszünk, hogy egy olyan végső uniós jogszabály szülessen, mely a lehető legnagyobb mértékben figyelembe veszi fuvarozóink érdekeit. "Azonban nagyon nehéz lesz a ma elutasított kompromisszumnál jobb és mindenki számára elfogadható szöveggel előállni" - tette hozzá Deli Andor, a csomag magyar felelőse.



