Miközben jelentősen erősítené a kormány a hazai tőkepiac súlyát a kis- és közepes vállalkozások finanszírozásában, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a magyarországi részvények arányának négyszereződését szeretné elérni a lakosság pénzügyi vagyonán belül.

A Magyar Közgazdasági Társaság vándorgyűlésének pénzügyi szekciójában tegnap Balog Ádám, az MKB vezérigazgatója előadásában azt hangsúlyozta, nem egészséges, hogy a finanszírozás mindössze 12 százalékát teremti elő a tőkepiac a hazai vállalkozásoknak. A vezető bankár szerint a tőzsdeképes cégek száma Magyarországon mintegy száz, ügyleteiket az MKB külön tanácsadócége is segíti. Ami pedig az MKB-t illeti, 2019 végéig tőzsdére viszik a bank értékpapírjait.
Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára nyomatékosította: a kormány a tőkepiac jelentőségének növelését szeretné elérni, amellett, hogy segíteni kívánja a bankok hitelezési aktivitását is. Hornung szerint három területet érintenek a szabályozásra vonatkozó módosítási javaslatok: pénzügyi szabályozás, adóváltozások és a lehetséges finanszírozási formák kiaknázása. Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója szerint a bankok számára is fontos, hogy minél több tőzsdeképes cég ténylegesen is belépjen a tőzsdére, hiszen a tőkehelyzet javítása a hitelképességet is javítja. Az elmúlt másfél évben mintegy hetven százalékkal emelkedett a tőzsde, a válság kitöréséhez képest azonban még mindig mínuszban van a BUX, szemben a külföldi tőzsdékkel.
„A magyar tőzsde elmúlt másfél éves jó teljesítményében fontos a gazdasági növekedés és a sérülékenység nagy mértékű csökkenésének a szerepe. A háztartások azonban kevésbé részesültek ebből, a lakosság teljes pénzügyi vagyonának alig egy százalékát adják a részvények, szemben a célnak tekintett osztrák 4,5 százalélékos szinttel” – húzta alá Végh Richárd. Kiemelt célnak tartja, hogy az intézményi (befektetési alap) portfóliókon belül is növeljék a hazai részvények arányát. Ami a BÉT tervezett megoldásait illeti, egy speciális terület, a kis- és közepes vállalkozások piac létrehozásán dolgoznak, ahová intézményi befektetőket is szeretnének vonzani. Állami vállalatokat szeretnének a tőzsdén látni, és az oktatást nyújtó BÉT-akadémiát is útjára indították.



