A Dél-kínai-tengeren a kínaiak által mesterségesen létrehozott katonai szigethez közel, attól mintegy huszonkét kilométerre (tizenkét tengeri mérföldre) küldött hadihajót helyi idő szerint kedden reggel az Egyesült Államok. Az üzenet világos: Washington jelezte, hogy nem fogadja el a terület kínai fennhatóságát. Peking ugyanakkor „nagyfokú elégedetlenkedését” fejezte ki, amiért az amerikaiak kiterjesztették „járőrtevékenységüket”, és megközelítették a zátonyt.

Pekingben a külügyminisztériumba bekérették az Egyesült Államok nagykövetét tiltakozásul amiatt, hogy az amerikai haditengerészet egy irányított rakétákkal felszerelt rombolót vezényelt a dél-kínai-tengeri Spratly-szigetek - Kína szerint saját fennhatósága alá tartozó - egyik mesterségesen kialakított szigetének közelébe.
Csang Je-suj külügyminiszter-helyettes Max Baucus amerikai misszióvezető előtt "rendkívül felelőtlennek" nevezte az amerikai lépést, és a központi televízió híradása szerint felszólította Washingtont, hogy hagyjon fel a Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit sértő cselekményekkel.
Washingtonban közölték, hogy rendszeressé és a korábbiaknál gyakoribbá kívánják tenni a Dél-kínai-tengeri, "ártatlan átkelésnek" nevezett járőrözéseket. Az amerikai védelmi minisztérium tisztviselője arról is beszámolt, hogy hajójuk legutóbb olyan szigeteket is megközelített kevesebb, mint 12 tengeri mérföldre, amelyeket Vietnam, illetve a Fülöp-szigetek tart a sajátjának.
Forrás: CNN, MTI



