Nem valószínű, hogy az Egyesült Államok megadja végül az Európai Uniónak az állandó mentességet az importált acélra és alumíniumra kivetett védővámok hatálya alól a június 1-jén lejáró határidő után – jelentette ki tegnap Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos.
Az MTI szerint Malmström arról számolt be, hogy Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszterrel és Robert Lighthizer kereskedelmi főtárgyalóval egyeztet majd Párizsban. Hozzátette: az EU továbbra is azt szeretné, ha kivonnák a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett importvámok alól. Amennyiben Washington az utolsó pillanatban mégis mentességet adna az EU-nak, akkor is egyfajta kvótát vezetne be az uniós kivitelre. A „kemény kvóták”, amelyek elérése után nem lehetne többet exportálni az Egyesült Államokba, sokkal rosszabbak lennének az Európai Unió számára, mint a további kivitelt importvámok mellett lehetővé tevő „puha kvóták”. A biztos elmondta, az ideális természetesen az lenne, ha az amerikai kormány sem importvámokkal, sem kvótákkal nem sújtaná az EU-t, ugyanakkor kiemelte, nem hiszi, hogy ebben jelen pillanatban reálisan reménykedni lehetne. Trump március elején írta alá azt a nyilatkozatot, amelynek alapján az acél és az alumínium importjára huszonöt, illetve tízszázalékos vámot vezetnek be. Az intézkedés hatálya alól az Európai Unió június 1-jéig, most péntekig ideiglenes mentességet kapott. Az Európai Bizottság korábban jelezte, importvámokat vet ki bizonyos amerikai árukra, amennyiben nem terjesztik ki az EU-ra is az állandó vámmentességet.